Mi köze a halászhálónak a kocsidhoz? – Így indul el az autógyártás a fenntarthatóság felé

Becsült olvasási idő: 3 perc
Érezted már, hogy a bolygót érintő kihívások – éghajlatváltozás, szennyezés, vagy a biodiverzitás eltűnése – túlságosan nagyok ahhoz, hogy bármelyikünk érdemben tehetne valamit? Sajnos nagyon is aktuális ez a kérdéskör, és a legtöbb nagyipari vállalat – az autógyártók is – a probléma részét képezik. Így a megoldásban is szerepet kell vállalniuk a fenntartható jövő érdekében.

hirdetés

Egy olyan cég, mint a Volvo, amely évente több százezer személyautót gyárt, jelentős mennyiségű nyersanyagot igényel a természeti forrásokból, így elkerülhetetlen a környezeti hatása. A hosszú távon is sikeres és felelősségteljes működéshez kiemelten fontos a gyártási folyamatok és az anyagfelhasználás tudatosabb alakítása, hogy új, kreatív megoldásokkal csökkentse a bolygó terhelését – hiszen a fenntarthatóság ugyanolyan központi értéket képvisel a vállalatnál, mint a biztonság, végső soron a közös jövőnk biztonsága.

Mit tehetünk, ha nem szeretnénk egy pazarló, önmagát felélő világban élni? Az egyik lehetséges út, hogy újragondoljuk, mit kezdünk a rendelkezésünkre álló erőforrásokkal. A körforgásos gazdaság alapjai a kevesebb elsődleges erőforrás felhasználás, valamint az újrahasznosítás, az anyagok körforgásban tartása és a pazarlás minimalizálása.

Hogyan válik fenntarthatóbbá egy autó?

Egy új autó megtervezése nem csak a dizájnról és a technológiáról szól. Egyre fontosabb szempont, hogy a felhasznált anyagok honnan származnak, mi lesz a sorsuk, amikor az autó eléri az életciklusa végét. Az általuk használt anyagokat tartósságuk, szénlábnyomuk és biodiverzitási hatásuk, valamint felelős üzleti hatásuk alapján vizsgálják. Például a Volvo EX30 fejlesztésekor a mérnökök arra törekedtek, hogy minden egyes komponens fenntarthatóbb legyen a korábbiaknál: a belső tér egyes műanyagai régi halászhálókból, használt palackokból, PVC ablakkeretekből és redőnyökből készültek. De a len növény megújuló rostjai vagy a farmerek újrahasznosításából visszanyert farmerszálak is megjelennek a dekorelemekben. Összességében ebben a modellben felhasznált anyagok 17%-a származik újrahasznosításból.

A gyárakban keletkező hulladék sem kerül azonnal a szemétbe. Európában és Kínában a Volvo már most zárt láncú újrahasznosítási rendszert működtet, amely lehetővé teszi, hogy az acél- és alumíniumhulladékot visszaforgassák a gyártási folyamatba, és a svéd márka az egyik első autógyártó, amely már az akkumulátorok számára is zárt láncot fejlesztett ki Kínában. Mindez nemcsak az alapanyag szükségletet csökkenti, hanem az energiafelhasználást is: az újrahasznosított anyagok feldolgozása 80%-kal kevesebb energiát igényel, mint az új nyersanyagok bányászata.

Remind

Milyen jelentősége lehet mindennek számodra?

Amikor új autót vásárolsz, talán eszedbe sem jut, hogy a döntésed hatással van a környezetre. Az EX30 példája megmutatja, hogy a fenntarthatóság szempontjai hogyan épülhetnek be az autóiparba – és a mindennapi vásárlási döntéseinkbe. Egy olyan autó, amely részben újrahasznosított anyagokból készül, nem tökéletes megoldás, de jelentős lépés a felelősségteljesebb gyártás felé.

A Volvo célkitűzése, hogy 2025-re az új modellek 25%-a újrahasznosított vagy bioalapú anyagokból készüljön, hosszú távon pedig elérjék, hogy a teljes gyártás körforgásos alapokra épüljön. Ez nemcsak az iparág számára fontos változás, hanem egy lehetőség is a vásárlóknak: olyan termékeket választani, amelyek mögött valódi fenntarthatósági törekvések állnak.

Mit tanulhatunk mindebből?

A Volvo története nemcsak az autógyártásról szól, hanem arról is, hogyan lehet másképp gondolkodni a tárgyainkról. Az autók – és más termékek – újrahasznosítása arra emlékeztet, hogy a pazarlás nem elkerülhetetlen. Ahogy egyre több vállalat kezd hasonló megoldásokon dolgozni, mi, fogyasztók is átgondolhatjuk, hogyan választhatunk tudatosabban.

Ez a gondolkodás nem csak az autóiparban alkalmazható. Javíttassuk meg a használati tárgyainkat ahelyett, hogy kidobnánk őket, válasszunk tartósabb, fenntartható módon gyártott termékeket, és támogassuk azokat a cégeket, amelyek valóban törődnek a környezetvédelemmel.

Remind

Tovább a fenntarthatóság útján

A körforgásos gazdaság nemcsak egy elérendő cél, hanem egy olyan folyamat, amelyben folyamatos fejlődés és a beszállítók, partnerek ennek megfelelő kiválasztása, azok minél szélesebb körű együttműködése is szükséges. Az EX30 és az ehhez hasonló kezdeményezések persze nem tökéletesek, de arra világítanak rá, hogy a nagyipari gyártásnak sem kell feltétlenül egyet jelentenie a természeti erőforrások mértéktelen kizsákmányolásával.

A Volvo törekvései nemcsak példát mutatnak az autógyártás számára, hanem egy gondolkodásmódot is: mindig van plusz egy lépés, amivel tovább csökkenthetjük a terheket, amelyeket a modern életmód a bolygóra ró. Ez nemcsak a vállalatok, hanem mindannyiunk feladata.

Tetszett a cikk? Ez is tetszeni fog: tengeralattjáró robot veszi fel a harcot az orvhalászokkal!

Fotók: Volvo

A fenti írás támogatott tartalom!

Tetszett, inspirált? Oszd meg másokkal is!

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn