1. Szakértő az interneten
Kertészeti ismereteinket már-már végtelen mennyiségű hazai és külföldi oldal segítségével bővíthetjük, amelyeken saját tapasztalataikból is merítő szakértők tanácsaival találkozhatunk. „A magyar szakértők közül Gyulai Iván tanításait érdemes megfogadni és a saját kertünkre alkalmazni” – javasolja Erika. A You Tube-on az ökológus több előadását is megtalálhatjuk.
2. Rendezvények
Főként a tavasz berobbanásával érdemes nyitva tartani a szemünket, hiszen rendezvények, előadások és workshopok segíthetnek bennünket abban, hogy fenntartható kertet alakítsunk ki. Erika a március 28. és 30. között zajló Gardenexpót említi, amelyen más hiteles előadók mellett, ő is előadást tart majd a kertünkben alkalmazható bio megoldásokról. „Minél több kiállításra és kertészeti rendezvényre jutunk el, amely a fenntartható kertekre fókuszál – a Gardenexpón kívül ilyen a KertAkaémia is –, annál szélesebb tudásnak kerülhetünk a birtokába a témában.”
3. Oktató füzetek kezdőknek
„Mint kertészeti könyvek szerzője, talán nem meglepő, ha azt mondom, hogy a Kertportál kertészfüzeteinket ajánlanám a kezdő kertészeknek. Ezekben tematikusan, röviden, tömören a lényeget szedtük össze, de közérthető formában” – mondja Erika. Hozzáteszi, a kertészeti szakkönyvekkel ellentétben ezekhez a füzetekhez nincs szükségük a kezdő kertészeknek szótárra, hogy megfejtsék a bonyolult nyelvezetüket. „Szintén kezdőknek Halmos Monika ehető virágos kiadványai is kincset érnek, hiszen értékes kertet lehet kialakítani, ha telerakjuk ehető növénnyel és virággal is.”
4. Kincset érő könyvek
Erika könyvek esetében A bőség kertje című sorozatot ajánlja. Ezekkel a kötetekkel Krumpach Erzsébet biokertész azoknak kínál megoldási javaslatot, akik szeretik a kertjüket, de sosincs elég idejük rá, akik bio kertet nevelnének, de nem tudják, hogyan vágjanak bele, vagy éppen azoknak, akik úgy érzik, elvesznek az információrengetegben, és nem tudják, mihez nyúljanak.
5. Kertészeti portál
A Kertportál szakértőjeként Erika nem mehet amellett, hogy javasolja azt a közel 12 ezer kertészeti témájú cikket és megannyi videót, amelyek az elmúlt évek során a témában készültek, és amelyek mind a kertbarátokat szeretnék segíteni a fenntarthatóság felé vezető úton. „Mi a Kertportálnál már 2003-ban azt tűztük ki célul, hogy vadvirágos, természetközeli kertekkel legyen tele az ország. A fenntartható kert fogalma akkor még annyira gyerekcipőben járt, hogy senki nem is értette ezt. Manapság meg már reklámszövegként minden fenntartható, pedig a gyakorlatban nem így van.”
+ 1 Ami ne!
A fentiek mellett Erika mindenkit óvva int attól, hogy külföldi szerzők könyveiből inspirálódjon. „Ők nem ismerik a hazai viszonyokat és tévútra vezethetnek egy-egy angolkertes vagy amerikai példával, hiszen itt, hazánkban teljesen mások a viszonyok. Ugyanez vonatkozik az olyan külföldi magazinokra is, amelyek rendre külföldi kerteket mutatnak be. Inspirációnak jók, de a növények oldaláról fenntartásokkal kell kezelni és magyar talajviszonyokra kell lefordítani őket.”
Remind Expert
V. Topor Erika, okleveles kertészmérnök, naturkertész és a Kertportál – Fenntartható kertek szakértője már kislány kora óta kertész szeretett volna lenni – töretlen lelkesedés azóta is tart. A biokertészkedés, a természetközeli és ökologikus kertészkedés a fő irányvonala, melynek egy része a kerttervezésekben is megjelenik, másik csapása, részben a veteményes és a kisgazdaság, mindennapjait jelenti. Kerttervező irodaként, kertészeti szakkönyvíróként és magazintulajdonosként segíti a kertbarátokat, workshopokon és a
Fotó: hello aesthe / Pexels
Tetszet a cikk? Ez is tetszeni fog!