1. Mikor kell fényvédőt használni?
A fényvédők használata tulajdonképpen minden napra ajánlott, de nyáron kiemelten fontos, hogy beépítsük őket a bőrápolási rutinunkba. Még a felhős napok sem jelentenek mentséget a napvédelem mellőzésére, mivel az UV-sugárzás szintjét nem befolyásolja a hőmérséklet, és az UV-sugarak áthatolhatnak a felhőkön. Nyaraláskor, vízparton, strandoláskor természetesen kiemelten fontos a megfelelő napvédelemről gondoskodni.
2. Mi a különbség az UVB és az UVA-sugarak között?
A legfontosabb tudnivaló az, hogy mindkettő árt a bőrnek. Az UVB-sugarak égést okoznak, míg az UVA-sugarak azok, amelyek elősegítik a bőröregedést így okozva maradandó károsodást. Az UVA-sugarak megváltoztathatják a bőrsejtek DNS-ét is, melynek következménye akár melanoma is lehet.
3. A fényvédők egyformán védenek az UVA és UVB sugarak ellen?
A fényvédőkön található SPF (SunProtector Factor) az UVB sugarak elleni védelem mértékét mutatja, és azt jelzi, hogy mennyi időt tölthetünk el a napon anélkül, hogy leégne a bőrünk. Például egy SPF 15-ös készítmény használata esetén, ha fényvédő nélkül közvetlen napfény hatására 10 perc alatt égne le a bőr, akkor ez az időtartam tizenötszörösére növekszik. Tehát alkalmazása mellett 150 percet tölthetünk el biztonságosan a napon. De fontos tudni, hogy a fényvédőt 2 óra elteltével mindig újra fel kell vinni a folyamatos védelem érdekében. A csomagoláson feltüntetett UVA logó arra utal, hogy a termék megfelel az EU ajánlásának és az UVA-sugárzás elleni védelem nagysága megegyezik a termék faktorszámának egyharmadával.
4. Az arca és a testre is használható ugyanaz a fényvédő?
A válasz röviden: nem. Az arcunknak nagyobb védelemre van szüksége, mivel ott vékonyabb a bőr, ezért válasszunk kifejezetten erre a területre kifejlesztett termékeket. Szerencsére ezekből már rengeteg áll rendelkezésünkre, a legkényelmesebb talán olyat választani, amely egy lépésben ápol és véd is. A Bioderma Photoderm Aquafluide krém például minden bőrtípusra alkalmazható, magas UVA és UVB védelmet nyújt, ezenfelül könnyen felszívódik. Tökéletes hidratáltságot biztosít és mattító hatású.
5. Melyik készítmény nyújt nagyobb védelmet: a spray, gél vagy a krém?
Bármelyik formátum jó lehet, a védelmet a már említett jelölések alapján lehet megválasztani. Az, hogy a készítmény milyen állagú, szintén egyéni választás kérdése, használjuk azt, amelyik számunkra legkomfortosabb. Strandoláshoz, napozáshoz a spray változatok a legnépszerűbbek, mivel nagyon egszerű a felvitelük még a gyermekek számára is. A külön gyermekeknek kifejlesztett fényvédők használata egyébként az egész család számára praktikus lehet, hiszen nemcsak a kicsiknek, de a felnőtteknek is védelmet nyújtanak. A Bioderma Photoderm Lait Ultra krém és spray változatban is elérhető, és nagyon ellenálló a vízzel, homokkal és dörzsöléssel szemben is.
+1 Napozás után extra ápolásra van szüksége a bőrnek?
Feltétlenül! A fürdés legyen az első lépés napozás után és ha már eltávolítottuk a bőrünkre lerakódott sót, klórt, napvédő krém maradványokat kenjük be magunkat alaposan egy napozás utáni testápolóval. Ezek a kifejezetten erre a célra fejlesztett készítmények puhán tartják a bőrt, és megakadályozzák a korai hámlást. A Bioderma Photoderm After Sun gél-krém pedig még a barnaságot is meghosszabbítja.
Tetszett a cikk? Ez is tetszeni fog: 5+1 SOS tipp a napégés enyhítésére!
Fotó: Pexels / Armin Rimoldi
A fenti írás támogatott tartalom!