Keresés
Close this search box.

5+1 SOS tipp a napégés enyhítésére

Becsült olvasási idő: 3 perc
Manapság már mindenki gondoskodik napvédelemről, főleg ha vakációzni indul. Ám még a legkörültekintőbb nyaralókkal is előfordul, hogy leégnek. De mi ilyenkor a teendő? Adunk némi segítséget a napozás utáni bőrápoláshoz.
napeges

hirdetés

1. Jöhet a hideg zuhany

Az első és legfontosabb lépés a bőr megnyugtatása, ezt a legkönnyebben egy langyos vagy hidegvizes zuhanyozással érhetjük el. Az alacsony hőmérsékletű zuhany ugyanis lehűti a bőrt, így csökkentve a gyulladást és az égő érzést. Napszúrás esetén, leégés után akár hidegrázás is előfordulhat, de ilyenkor inkább kerüljük a forró vizet, amely lemossa a bőr természetes olajrétegét még több irritációt okozva ezzel. Fontos, hogy a zuhanyozás a lehető legkíméletesebb legyen, ezért kerüljük a hámlasztó termékek, szivacsok, bőrradírok használatát. A legjobb, ha egy természetes alapú, illatanyagmentes tusfürdőt és egy puha törölközőt választunk.

2. Hidratálás

Amikor a nap által okozott károk ápolásáról van szó, a hidratálás kulcsfontosságú lépést jelent. Előfordulhat az is, hogy a leégés hatásai nem jelentkeznek azonnal, de a legjobb, ha megelőzzük a bőrpír és a kellemetlen, húzódó érzés kialakulását. A hűvös zuhany után tehát mindenképpen hidratálnunk kell a sérült bőrt, de nem mindegy, hogy ezt mivel tesszük. Célszerű ilyenkor a speciálisan erre a célra kifejlesztett napozás utáni, úgy nevezett „after sun” termékeket választani.

Ilyen például a Bioderma Photoderm After-Sun gélkrém, ami nemcsak nyugtat és pótolja a bőr elvesztett nedvességtartalmát, de aktiválja a bőr természetes védekezőrendszerét, véd a sejtkárosodás kockázatától és megelőzi a bőr korai öregedését. Ezeket a termékeket akár többször is felvihetjük a sérült felületre, mint a vállak, a hát, a mellkas, a kéz-illetve lábfejek. Használatuk akkor is javasolt, ha nem égtünk le, de mindenképpen szeretnénk gondoskodni bőrünk egészségéről a napozás után.

3. Ne adjunk esélyt az irritációnak

A napégette bőrfelület megóvásának érdekében, nem csak zuhanyozás alkalmával kell mellőzni az irritációt okozó kozmetikumokat, hanem a jól bevált napi rutinunk során is. Ebben az időszakban, ha lehetséges, ne használjunk illat-és színező anyagokkal dúsított testápolókat, túl zsíros, nehezen felszívódó testvajakat, intenzív illatú testpermeteket, de még parfümöt sem. Ezek ugyanis újabb védekező mechanizmusokat indíthatnak be bőrünkben, gátolva ezzel annak gyógyulását.

4. Igyunk még többet

Bár az ivóvíz nem  hidratálja közvetlenül a bőrt a napsugárzás okozta károk után, mégis segít a szervezet egészének rehidratálásában. A víz nélkülözhetetlen az összes létfontosságú szerv működéséhez, és mint tudjuk, bőrünk a test legnagyobb szerve. Pont ezért fontos, hogy belülről is támogassuk a gyógyulását. Napégés után ajánlatos még a szokásosnál is több vizet fogyasztani ezzel is elősegítve a nedvesség pótlását. Ha lehet, ilyenkor kerüljük azokat az italokat, melyek vizet vonnak el szervezetünkből, ilyenek lehetnek például a kávé, a fekete tea vagy az alkohol is. Napi 1,5-2 liter szénsavmentes víz elfogyasztása a minimum mennyiség egy felnőtt számára, ezt bátran növelhetjük akár plusz egy literrel is.

5. Kerüljük a napot

Leégés után a legjobb, ha néhány napig távol maradunk a naptól. Hagyjuk, hogy a bőrünk pihenjen, gyógyuljon és helyreálljon. Persze ha éppen az éves jól megérdemelt szabadságunkat töltjük valamelyik vízpart mellett, ezt nem annyira könnyű kivitelezni. Ilyenkor ha kimegyünk a napra, tegyük meg előtte az összes lehetséges óvintézkedést. Használjunk magas faktorszámú fényvédőt, a sérült felületet takarjuk be, vegyünk fel egy lenge inget, vékony pólót, viseljünk kalapot és ha lehetséges maradjunk az árnyékban.

+1 A legfontosabb a megelőzés!

A prevenció fontosságát nem győzik hangsúlyozni a szakemberek. A legjobb az lenne, ha a leégés meg sem történne, ennek elkerülésére pedig számtalan módszer és termék érhető el. A napvédő krémek mindennapos használata ma már szinte kötelező, nyaraláskor pedig kiemelten ajánlott. A fényvédők legújabb generációja ahelyett, hogy a bőrt szűrőkkel terhelné inkább a saját védekező képességét erősíti, hogy így is ellensúlyozza a káros UV-sugárzás hatásait. Nyáron nyugodtan válasszuk a magasabb faktorszámú, SPF 30 vagy SPF 50 jelzéssel ellátott krémeket vagy testpermeteket. Utóbbiak előnye, hogy könnyebben, akár naponta többször is felvihetőek a testre, gyorsan beszívódnak és a védelmen felül hidratálnak is. Ajánlatunk a Bioderma Photoderm Eau solaire BRONZ SPF30 és a Photoderm Eau solaire ANTI-OX SPF50 fényvédő permetek, melyek kellemes textúrával rendelkeznek aktiválják a bőr természetes védekező mechanizmusait, a BRONZ formula ráadásul optimalizálja a természetes, hosszantartó barnulást.

Tetszett, inspirált? Oszd meg másokkal is!

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn