Intimitás párkapcsolaton kívül – Így tesz boldogabbá a kapcsolatok mélyebb megélése

Becsült olvasási idő: 4 perc
Az intimitás fogalma sokak számára elsősorban a párkapcsolatokat idézi fel, azonban az emberi kapcsolatok világában ennél sokkal többről van szó. Az intimitás jelen lehet a baráti kapcsolatokban, családi viszonyokban, sőt még a munkahelyi interakciókban is. Miért gondoljuk akkor, hogy az intimitás kizárólag a romantikus kapcsolatok kiváltsága? Mi a szerepe ennek az érzelmi közelségnek, és hogyan alakítható ki és tartható fenn a mindennapokban? Ezekről kérdezte Cziglán Karolina pszichológust, felnőtt-, illetve pár- és családterapeutát Vermes Nikolett.

hirdetés

Mindenekelőtt érdemes tisztába tenni, hogy mit is jelent ez a sokat használt szó, amiről legtöbbünknek – tévesen – kizárólag a szexuális együttlétek jutnak eszünkbe. Az intimitás egyfajta érzelmi közelség, ami akkor van jelen, ha valaki mély kapcsolódást él meg egy másik emberrel. Ezt a közelséget nemcsak romantikus kapcsolatokban tapasztalhatjuk meg, hanem szülő-gyermek viszonyban, barátságokban vagy akár munkakapcsolatokban is.

„Az intimitás egyik legfontosabb tulajdonsága a sallangmentesség. Ez egyfajta közös rezdülés egy másik emberrel, amely egyúttal egy egyszerű, természetes és meghitt élményt jelent számunkra, és ez bármilyen emberi kapcsolatban megjelenhet” – kezdi a beszélgetést Cziglán Karolina pszichológus, majd hozzáteszi, hogy ennek ellenére az intimitást a köztudatban mégis a párkapcsolatokhoz kötjük. A szakember többek között ezért is érezte fontosnak, hogy Elfogadó kapcsolatok című könyvében összegezze a mindennapi intimitás szerepét, amely kihat az életünkre.

„Meglepő módon az intimitással foglalkozó irodalom 90 százalékban a párkapcsolati intimitásról szól, holott a baráti és családi kapcsolatokban is ugyanolyan nagy szerepe van az intimitásnak, mint a párok között.”

Építő intimitás

Ha a párkapcsolati intimitásra gondolunk, azonnal az erotikus töltetű közeledés jut eszünkbe, de jobb esetben is egy félreérthetetlen testi közelség. Pedig az intimitásnak számos formája van, megnyilvánulhat például a figyelemben, a megértésben, a meghallgatásban és a kommunikációban is. Mi több, a barátságokban megélt verbális intimitás egy nagyon erős érzelmi támaszt nyújt, ugyanis amikor mély, meghitt beszélgetéseket folytatunk a barátainkkal, vagy megtapasztaljuk, hogy egy-egy nehéz élethelyzetben számíthatunk a rájuk, boldogabbnak érezzük magunkat.

Ennek oka, hogy az intimitás megléte jó irányban befolyásolja az életminőségünket. A családi intimitás, különösen a szülő-gyermek kapcsolatokban megjelenő intimitás (függetlenül a kortól) alapvető érzelmi biztonságot ad. A gyermekkorban megélt intimitás a szülőkkel pedig hosszú távon is formálhatja a felnőttkori kapcsolati mintáinkat. Ez a mindannyiunk számára értékes élmény gazdagabbá és teljesebbé teheti az életünket. „Számos kutatás bizonyítja, hogy az emberi kapcsolatok minősége milyen nagy hatással van a boldogságunkra. Tehát nem az a fontos, hogy hány kapcsolatunk van, hanem az, hogy ezek mennyire kielégítőek számunkra.”

Intimitás a munkahelyen?

Talán meglepő lehet, de az intimitás jelenléte a munkahelyi kapcsolatokban is fontos. Persze itt nem a romantikus vagy szoros érzelmi kapcsolatokra kell gondolni, hanem a kölcsönös tiszteletre, bizalomra, és az empátiára, amely egy barátságosabb és eredményesebb munkakörnyezet kialakítását szolgálja. Igaz, nem előírás, hogy a munkahelyünkön is képesek legyünk erre a fajta közös rezdülésre.

„Nem elvárható, hogy valaki a munkahelyén élje meg az intimitás szükségletét, de ha van erre nyitottság, akkor ott is megjelenhet, és ez persze hatni fog a közérzetünkre.” Optimális esetben ezt a cél szolgálják a munkahelyi csapatépítő tréningek és a közös projektek, amelyek támogatják a munkatársak közötti szorosabb kapcsolat kialakítását.

„A munkahelyi közösségi élmények lehetőséget nyújtanak arra, hogy jobban megértsük egymást, és természetesebb, őszintébb kommunikáció alakuljon ki a mindennapokban. Ugyanakkor nem elvárható, hogy minden munkatárs egyforma nyitottsággal kezelje az intimitást. Jó, ha odafigyelünk az érzéseinkre, hogy igazából mennyire szeretnénk elmélyíteni a kapcsolatot azzal vagy azokkal az emberekkel, akikkel naponta több órát töltünk együtt. Ha úgy ítéljük meg, hogy egy személy nem nyitott a kapcsolat elmélyítésére, akkor ezt tartsuk tiszteletben, különben csak kellemetlenné válik a légkör. Az otthonosság érzetét egyébként nem feltétlenül csak a mély beszélgetések adják, egy munkahelyen például nagyobb szerephez juthat a közös rituálék, apró gesztusok, a közös humor pillanatnyi megélése. Ezek is sokat számítanak.” – mondja Cziglán Karolina, aki ezzel rávilágít a munkahelyen kívül is érvényes határbetartásra.

Az intimitás határán

Bár az intimitás fontos része az életünknek, sosem szabad megfeledkezni a határok megtartásáról. Ugyanis az intimitás csak akkor működhet, ha mindkét fél szabadon érzi magát benne. „Fontos, hogy képesek legyünk meghúzni a határainkat, és megmondani, ha valami már nem esik jól nekünk, ha valaki túl közel akar kerülni hozzánk, miközben mi erre nem vagyunk készen.”

A pszichológus végül megjegyzi, ez nem jelenti azt, hogy a határok nem változhatnak, vagy hogy ne esne jól egy olyan ember közeledése, akivel korábban nem tudtunk elképzelni mélyebb kapcsolatot, legyen szó családtagról, egy barátról vagy munkatársról. Az intimitás nem egy statikus, előre eltervezhető, kipipálható rubrika a kapcsolatokban, hiszen folyamatosan változik és alakul az idők során. Egy régi barátság például az idő előrehaladtával egyre mélyebb érzelmi alapokra helyeződhet, akárcsak egy családi kapcsolat, és ehhez a fejlődéshez érdemes nyitottan állni.

Remind

Tetszett a cikk? Ez is tetszeni fog: ezért fontos a tudatos intimitás!

Borítókép: Rada Aslanova fotók; további fotók: Pexels / Tatiana Syrikova, Polina Tankilevitch, Ron Lach, Sevil Yeva ;portréfotó: Becze Anita

Tetszett, inspirált? Oszd meg másokkal is!

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn