Hogyan támogassuk a gyerekeket iskolai bombariadó esetén?

Becsült olvasási idő: 2 perc
Egy iskolai bombariadó önmagában is rémisztő felnőttnek és gyereknek egyaránt.
bombariado

hirdetés

Ha csak egy intézményben történik, akkor is ráébreszt bennünket a sebezhetőségünkre és kiszolgáltatottságunkra. Több száz intézmény szervezetten bombariadóval való fenyegetése azonban még váratlanabb. Erre a helyzetre szedett össze néhány szempontot a Hintalovon Alapítvány. 

Vegyük komolyan a helyzetet

Legyünk őszinték, hiszen a gyereknek is joga van érteni, hogy mi történik. Ez persze nem jelenti azt, hogy a frászt kell rá hozni, vagy a korának nem megfelelő részletekkel elhalmozni. Jó kiindulási alap lehet megkérdezni, hogy mi az, amit már tud, mit gondol, aztán ehhez az információhoz igazítani a mondanivalónkat. Így nem fokozzuk a már meglévő szorongását.

Ne maradjon a gyerek egyedül az érzéseivel

A gyerekek sokféle érzelmet érezhetnek a mai esettel kapcsolatban, az is lehet, hogy ez kívülről nem látszik, vagy elviccelik, de közben érezhetnek félelmet, szorongást, pánikot, de akár dühöt vagy tehetetlenséget is. Az aktuális események mindenkit érintenek. Azokat természetesen, akik a sulikban voltak, de azokat is, akik betegség miatt, vagy bármi más miatt nem mentek iskolába. Jó, ha van tér és idő arra, hogy ez megjelenjen a beszélgetésekben, a gyerek játékában.

Mi is legyünk tisztában a saját érzéseinkkel, és legyünk tisztában azzal, hogy ennek hatása lehet a gyerekekre

Amikor egy szülő aggódik a gyereke biztonságáért, akkor nehéz az érzelmeit szabályozni. Természetesen nem kell eltitkolni, ha mi is aggódunk, megijedtünk de ahhoz, hogy a gyereket meg tudjuk nyugtatni, jó, ha nem reagáljuk túl a helyzetet. Ugyanígy a bombariadó elbagatellizálása sem segít a gyereknek. Hallgassuk meg és fogadjuk el az érzéseit.

Érdemes ilyenkor a tényekre fókuszálni: hogy az iskola gyorsan reagált, hogy minden iskola rendelkezik olyan protokollal, amely az ilyen helyzetekre ad útmutatást, hogy igyekszik tájékoztatni a szülőket a helyzetről, hogy a szülőtársak ilyen esetekben nagyon össze tudnak fogni és tájékoztatják egymást is. 

Működjenek együtt a felnőttek

Fontos egy ilyen esetben még jobban koncentrálni az együttműködésre, figyelve arra, hogy ez a helyzet mindenkinek (az iskolának, gyerekeknek és a szülőknek is) váratlan. Ahhoz, hogy támogatni tudjuk a gyerekeket egy iskolai bombariadó esetén (és utána), érdemes az iskolának és a szülőknek közösen is párbeszédet kezdeményezniük a gyerekekkel, ahol mindenki kérdezhet, figyel a másikra.

Legyünk türelmesek. Lehet, hogy a hatások később vagy elhúzódva jelennek meg, de ha ott vagyunk és figyelünk a gyerekre, akkor a biztonságérzete helyreáll.

Fotó: Kaboompics.com / Pexels

Tetszett a cikk? Ez is tetszeni fog!

Tetszett, inspirált? Oszd meg másokkal is!

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn