Umamitól Nigirin át Omakaséig – 10 kulcsszó, amit ismerned kell a japán konyhaművészetről

Becsült olvasási idő: 3 perc
Tradíció és modernitás tökéletes harmóniája, szezonalitás és művészi tálalás: a japán konyhaművészet gyönyörűen ötvözi a tudatos, friss, izgalmas egészséges kulináris élményt. Merülj el ebben a varázslatos világban a japán gasztronómia tíz kulcsfontosságú fogalmán keresztül! 

hirdetés

A japán gasztronómia világszerte elismert precizitásáról, kifinomultságáról és az összetevők iránti mélységes tiszteletről. A hazánkban immár 15 éve jelenlévő NOBU-birodalom helyi képviselője, a NOBU Budapest most betekintést nyújt a japán konyhaművészet tíz legfontosabb fogalmába Schreiner Gábor, az étterem executive chef-jének segítségével, amelyeknek köszönhetően jobban érthetjük és élvezhetjük ezt a fajta kulináris világot.

1. Umami

Az „ötödik íz”, amely a sós, édes, savanyú és keserű mellett meghatározza az ételek komplexitását. Az umami jellemző a miso levesben, az algában és a shiitake gombában is. Ez az íz a japán konyha esszenciája, amely mélységet és teltséget ad az ételeknek.

2. Kaiseki

A japán haute cuisine, amely szezonális alapanyagokra épít és művészien komponált fogásokból áll. Egy igazi kaiseki menü a természet változásait tükrözi, és az étkezés egyfajta rituálévá válik általa. A NOBU konyhája ezt a koncepciót ötvözi modern nemzetközi hatásokkal.

Remind

3. Sashimi

Friss, nyers hal vagy tenger gyümölcsei, amelyeket gondosan szeletelnek. Az alapanyagok minősége és a szeletelési technika elengedhetetlen. A sashimi az egyik legtisztább formája a tengeri alapanyagok élvezetének, hiszen minden falat a hal természetes ízét hangsúlyozza.

4. Nigiri

Kézzel formázott sushi, amely egy falatnyi rizzsel és friss hallal vagy tenger gyümölcseivel készül. A sushi mesterek évekig tanulják a tökéletes rizs és hal arányát, valamint a formázás precíz mozdulatait.

5. Dashi

Az alaplé, amely a japán konyha szíve. Kombu (alga) és katsuobushi (szárított bonito pehely) alapú fűszerezett lé. A dashi mélységet és umamit ad a leveseknek, mártásoknak és pácoknak, a japán konyha egyik legfontosabb összetevője.

6. Miso

Szójabab erjesztésével készülő paszta, amely levesekben, pácokban és szószokban használatos. A miso fajtájától függően lehet lágy és édes vagy karakteres és sós, így széleskörű felhasználást biztosít a japán konyhában.

Remind

7. Tempura

Ropogósra sütött zöldségek vagy tenger gyümölcsei. A könnyed, légies tempuratésztát jéghideg vízzel és minimális keveréssel készítik, hogy elérjék a tökéletes ropogós állagot.

8. Yuzu

A japán citrusgyümölcs, amely frissességet és komplex ízt kölcsönöz az ételeknek és koktéloknak. A yuzu héját és levét is előszeretettel használják, hiszen aromája egyedülállóan illatos és fanyar.

9. Omakase

Az étkezési forma, amikor a vendég teljes mértékben a séfre bízza a menüt. A NOBU Budapestnél is elérhető, egyedi és megismételhetetlen gasztronómiai élményt nyújt. Az omakase étkezés a bizalomról szól, hiszen a séf aznap a legjobb alapanyagokból állítja össze a fogásokat.

10. New Style Japanese

A „New Style Japanese cuisine” tulajdonképpen a hivatalos megfogalmazása annak a kulináris élménynek, amelyet Nobu Matsuhisa fedezett fel, és amely főképpen a perui és japán ízvilág együttese. Ez az innovatív irányzat merészen újítja meg a hagyományos japán fogásokat, egzotikus hozzávalók és modern technikák segítségével.

Remind

A japán gasztronómia nem csupán az ízekről és a minőségről, hanem a filozófiáról, a tradícióról és az innovációról is szól: fedezd fel ezt az izgalmas és egzotikus világot minden falatban!

Fotók: NOBU Budapest

Tetszett a cikk? Ez is tetszeni fog!

Tetszett, inspirált? Oszd meg másokkal is!

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn