Miért jó a rendszeres meditáció?

Becsült olvasási idő: 2 perc
Mai, modern világunkban a meditáció új értelmezést nyert, mentális és fizikai egészségünk megőrzése céljából is meditálunk. Cser Zoltánnal, a Tan Kapuja ­Buddhista ­Főiskola tanárával és a Tan Kapuja Buddhista Egyház igazgatójával a ­meditáció egészségügyi és spirituális hatásairól beszélgettünk.
meditacio

hirdetés

Cser Zoltán közgazdásznak készült, miközben a barlangász és hegymászó szülők, a Mongóliában ásatásokat végző nagybáty hatására sokat olvasott a mongol és a tibeti kultúráról és csatlakozott egy buddhista rendszerű harcművészeti iskolához. Végül otthagyta az egyetemet, és beiratkozott az akkor induló A Tan Kapuja Buddhista Főiskolára, aminek ma ő a rektorhelyettese. A meditáció életének meghatározó részét képezi.

Mi történik tulajdonképpen az agyunkban, mikor meditálnuk?

Kívülről nézve a meditáló ember passzívnak tűnik, de az agya nagyon is aktívan működik, ezt tudományos kísérletek is igazolják. A szürkeállomány az agy azon része, amely az idegsejteket tartalmazza, és amely fontos szerepet játszik a gondolkodásban, az érzékelésben és a mozgás koordinálásában. A meditációval kapcsolatos kutatások során felfedezték, hogy a rendszeresen meditálók agyában a szürkeállomány mennyisége megnövekedhet, nem pedig csökken, ami az idősödés egyik általános velejárója. 

A meditáció nemcsak az agyat érinti, hanem sok más testi folyamatunkat, érzelmi és gondolati működésünket. Milyen egyéb jótékony hatása van még a meditációnak az egészségre? 

Meditáció közben lassul a légzésünk, ennek hatására lassul a szívverésünk, csökken a vérnyomásunk és nyugodtabbakká válunk. A meditáció során megtanulunk fókuszálni, javul a koncentrációs képességünk, jobban tudunk tanulni, emlékezni. A tartós stressz öregíti a sejtjeinket, növeli a krónikus betegségek kialakulásának esélyét, a meditáció nyújtotta stresszoldással mindezek elkerülhetőek. Mivel meditatív állapotban egy időre megszabadulunk a mindennapok problémáitól, boldognak, elégedettnek érezhetjük magunkat, és ez különösen fontos egy olyan világban, ahol rengeteg információ ér minket, folyamatosan gondolkodnunk kell, reagálnunk a minket érő hírekre, eseményekre.

Buddhista tanítóként te nem csak egészségügyi okok miatt meditálsz. Milyen mélyre lehet eljutni a meditációval, és ilyenkor milyen tapasztalatokra tesz szert az ember?

A buddhizmusban nagyon fontos a meditáció lépéseinek leírása. Az éberség állapotával kezdünk, utána jön a tudat koncentrációjának fejlesztése, és a koncentrációban lehet elérni egy olyan szintet, amit úgy hívnak, hogy az érzelmek kiegyensúlyozódása, amikor a tudatnak a tükörtermészete jelenik meg. Ezen a tudatszinten nyílik meg az emlékek tárháza, s ekkor válik az ember számára világossá, hogyan is működik a reinkarnáció, mert addig csak elképzelései vannak az úgynevezett visszaszületés működéséről. Ahhoz, hogy ez megtörténhessen, el kell érni mindenképpen azt a fajta nyugalmi állapotot, aminek nagyon sok fizikai jele van. Például a légzés finomodik, teljesen megváltozik, mert a légzésünk, ahogy a levegő ki-be járkál a testünkben, gondolatokat és érzelmeket generál. Amikor a légzés teljesen kiegyenlítődik, akkor nyílik ki a tisztánlátás tükre. Úgy szokták mondani a buddhizmuson belül, hogy mindeddig intellektuálisan közelítjük meg ezt az ösvényt, de innentől kezdve a gyakorlónak közvetlen tapasztalása lesz arról, hogy merre van a megvilágosodás. És azt is mondják, hogy abban a pillanatban, amikor a tudat a megvilágosodott állapot felé fordul, már el is érte azt.

 

Mit tehetsz a hosszú és egészséges életért?

Megjelent a Remind Special Edition sorozat legelső kiadványa: a Longevity különszám. A longevity, vagyis a hosszú és egészséges élet tudománya számunkra nem csupán egy múló trendet jelent, hitvallásunkat képviseli, ezért is hoztuk létre ezt a különleges kiadványt, amellyel inspirálni szeretnénk olvasóinkat egy hosszabb, egészségesebb és tudatosabb élet elérésében. Ha még több izgalmas tartalmat olvasnál a témában, kattints, és rendeld meg most a bookazine-t, amelyben az interjú folytatását is megtalálod!

longevity-magazin-cover

Fotó: Földi Ádám

Tetszett a cikk? Akkor ez is tetszeni fog! Kattints, és olvasd el Csarári Bíbroka református lelkésszel készült interjúnkat is! 

Tetszett, inspirált? Oszd meg másokkal is!

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn