Magyar gyártású tőrökkel vívnak a párizsi olimpián is

Becsült olvasási idő: 2 perc
Minden sportág között a vívás az egyik legkülönlegesebb. A több évszázados múlttal büszkélkedő sport az uralkodói családok egyik kedvence, de a mindennapi emberek körében is töretlen népszerűségnek örvend. Ennek a különleges világnak megvannak a maga háttérszereplői is, akik a pást mögött állva finomítják a nagy múltú vívóeszközöket, és ezzel megalapozzák a sportág jövőjét is. Vermes Nikolett írása.
magyar_tor

hirdetés

Ahhoz, hogy megértsük, miben rejlik a vívás mesterségének titka, ellátogattunk a PBT Hungary Kft. budapesti székhelyére, ahol nemcsak értékesítik, hanem gyártják és fejlesztik is a víváshoz szükséges sporteszközöket. Kezdjük a tőrrel, ami nem csupán egy fegyver, hanem egy olyan eszköz, amelyet évszázadokon keresztül finomítottak és tökéletesítettek a szakma nagyjai, hogy a vívók a lehető legnagyobb hatékonysággal tudják alkalmazni a páston. A tőr elsődleges célja, hogy megfeleljen a vívás specifikus követelményeinek, éppen ezért pengéje vékonyabb, mint a párbajtőré, hiszen így még gyorsabban és még precízebben tudja forgatni a vívó. Ezt a célt szolgálja a markolat és a védőlemez (kosár) sajátos kialakítása is, ezzel maximalizálva a párbajozó mozgásszabadságát. De a vívó eszköztára nem csupán a fegyverre korlátozódik, számos egyéb felszerelés is fontos szerepet játszik a sportban. Ilyen a védőruházat, a maszk és a kesztyűk, amelyek elengedhetetlenek a biztonság érdekében – gondoljunk bele, hogy egyetlen mozdulat milyen sebet tud okozni a bőrön.

Magyarok a világelsők között

A fejlesztők és háttéremberek azon dolgoznak, hogy optimalizálják az eszközöket, és lehetővé tegyék a vívók számára, hogy a legjobb formájukat hozzák ki magukból a páston. Többek között ezért dolgozik a vívótársadalomban kiemelt helyen szereplő PBT Hungary Kft. is. A családi vállalkozásból indult cég bebizonyította, hogy a magyarok nemcsak a páston lehetnek világelsők, hanem a gyártásban is, legalábbis, ami a vívóeszközöket illeti a tőrtől a védőfelszerelésig. Minden egy panelház biciklitárolójában kezdődött 33 évvel ezelőtt.

Az alapító Kovács Imre, aki maga is éveken át vívóként állt a pástra, majd nemzetközi versenyek zsűritagjaként támogatta a sportot, sosem gondolta volna, hogy saját vállalkozása egy nap ott lesz a világ egyik legismertebb sportmárkái között. Ma fia és lánya, Kovács Bence és Kovács Orsolya áll a PBT élén, hogy tovább egyengessék a világhírűvé vált cég jövőjét. „A vívófelszereléseket gyártó és értékesítő piacvezető vállalatok között a PBT a második legfiatalabb a világon, míg a többség a XIX. század végén vagy a XX. század elején, közepén alakult” – mondja Kovács Bence ügyvezető, majd azonnal hozzáteszi, hogy a vállalat ma is folyamatosan fejlődik és terjeszkedik, miközben nem csupán Magyarországon, hanem negyvenöt további országban is jelen van.

A PBT minőség híre gyorsan terjedt, különösen a profi vívók körében, akik között többen is a magyar cég eszközeivel állnak pástra. Köztük van Szilágyi Áron háromszoros olimpiai, világ és európa bajnok, Cheung Ka-Long és Daniele Garozzo olimpiai bajnokok, Olga Harlan négyszeres olimpiai érmes, többszörös világ és európa bajnok, Siklósi Gergely olimpiai ezüstérmes, világbajnok és Márton Anna, Koch Máté, Szatmári András világbajnokok.

A teljes cikket megtalálod a Remind Bookazine nyári lapszámában. Kattints, és rendeld meg most!

Fotó: Alev Takil / Unsplash

Tetszett, inspirált? Oszd meg másokkal is!

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn