Két dolog biztos az életben: a születés és a halál. Mindegyikben közös, hogy – normális esetben – ilyenkor nagyobb figyelem terelődik a születendő, illetve a haldokló emberre. De ameddig a születést boldogság járja át, és szívesen beszélünk róla, addig a halált átszövi a szomorúság, és bizony nem szívesen beszélünk róla. Pedig a kommunikáció segít a méltóságteljes elengedésben és a gyászban is, többek között ezért is olyan fontos a Magyar Hospice Alapítvány Életvégi tervezés néven ismert szolgáltatása.
„A halál elfogadása mindig is az emberi létezés egyik legnagyobb kihívása volt. A modern társadalmakban ez különösen igaz, ahol a halál és a haldoklás még mindig tabunak számít. Az emberek gyakran félnek szembenézni a halál tényével, mert ismeretlen és kiszámíthatatlan. Ezt a félelemmel vegyes bizonytalanságot csak tovább fokozza a mai világban tapasztalható mikro családok, illetve a közösségi kapcsolatok meggyengülése, ez megnehezíti a beteg otthoni ellátását is” – mondja Dr. Kádas Júlia, a Magyar Hospice Alapítvány főorvosa, aki praxisa során maga is gyakran tapasztalja, hogy az emberek többsége nem akar vagy nem tud szembesülni a halál tényével, és a családok nem tudják, hogyan beszéljenek a haldokló rokonukkal, ami csak még nehezebbé teszi a helyzetet.
Ezért is olyan lényeges az Életvégi tervezés, amelynek egyik célja, hogy megdöntse a tabukat és megkönnyítse a kommunikációt a betegek és hozzátartozóik között. Ilyenkor a szakemberek nemcsak a betegséggel kapcsolatos döntésekben adnak eligazítást, hanem abban is, hogy a család és a beteg megküzdjön az elmúlás gondolatával.
Lépésről lépésre
A Magyar Hospice Alapítvány életvégi tervezés programja tehát egy olyan átfogó szolgáltatás, amely segít felkészülni az élet utolsó szakaszára, legyen szó hónapokról vagy hetekről. Az érintettek gyakorlatilag bármikor felkereshetik a Magyar Hospice Alapítványt, hogy támogatást kérjenek. Hogy mire számíthatnak ilyenkor? Mit ad egy személyes beszélgetés a Hospice házban, amelyet az interneten fellelhető anyagok nem helyettesítenek?
„Egy életvégi beszélgetés magában foglalja a betegséggel kapcsolatos kérdéseket, mint például az egészségügyi ellátás típusát és helyszínét, a fájdalomcsillapítást, valamint a pszichológiai támogatást. Ez egy nagyon személyre szabott folyamat, amelyet a beteg és családja igényeihez igazítunk. Így a hozzátartozók és maga a beteg is felkészülhet azokra a tennivalókra, amelyek elkerülhetetlenek az élet utolsó szakaszában. Beszélünk a temetkezési rendelkezésről, a hagyatékkezelésről, valamint az online hagyatékról is” – ezt már Csikós Dóra meséli, a Magyar Hospice Alapítvány Életvégi tervezés programjának vezetője. Mint mondja, nagy megnyugvást ad az érintetteknek, hogy a konzultációk során először átbeszélhetik a beteg állapotát és azt, hogy milyen ellátásra van szüksége.
A beteg és családja arról is tájékozódhat, hogy milyen típusú egészségügyi ellátások léteznek az élet végén, és melyik mire alkalmas. A hospice ellátás az egyik ilyen típus, ami elsősorban végstádiumú daganatos betegeknek segít otthoni, illetve intézményi szakellátás formájában. Ugyanis manapság egyre többen ragaszkodnak ahhoz, hogy, ha lehet, a haldokló a saját otthonában vegyen búcsút a szeretteitől.
„Ágyban, párnák közt halni meg!”
Vitatott, hogy hol biztonságosabb felkészülni az utolsó órákra, otthon vagy hospice házban? Dr. Kádas Júlia elmondása alapján ez egy személyes döntés, és mindkét lehetőségnek megvannak a maga előnyei és hátrányai.
„Az otthoni hospice ellátás lehetőséget ad arra, hogy a beteg a családja körében töltse az utolsó napjait, ami nagyban hozzájárulhat a lelki békéjéhez. Ugyanakkor vannak olyan esetek, amikor az otthoni ellátás nem megoldható, például ha nincs megfelelő családi támogatás, de az is előfordulhat, hogy a beteg állapota olyan mértékben romlik, hogy intézményi ellátásra van szükség.”
Csikós Dóra megerősíti, hogy a hospice házban minden adott ahhoz, hogy a beteg méltósággal és fájdalommentesen élhesse meg az utolsó órákat. „A hospice házakban a hozzátartozók is bármikor látogathatják a beteget, és részt vehetnek az ápolásában, ha akarnak, minden napot együtt tölthetnek a szerettükkel, még éjszakai pihenőhelyet is tudunk biztosítani a családtagoknak, közeli barátoknak, amennyiben valóban minden időt a haldokló mellett szeretnének tölteni.”
Ugyanakkor az Életvégi tervezés nemcsak az élet utolsó szakaszának megkönnyítésében játszik fontos szerepet, hanem a gyász feldolgozásában is, legalábbis, ami az első lépéseket illeti. A családtagok részletes útmutatást kapnak arról, hogy mi vár rájuk a gyász időszakában, és hogyan tudják megkönnyíteni ezt az elviselhetetlennek tűnő időszakot. Hiszen amennyiben a család tudja, hogy mi vár rájuk, és hogyan készülhetnek fel a közeljövőre, csökken a halállal kapcsolatos ügyintézés okozta stressz és szorongás. Arról nem beszélve, hogy mindig emlékeztetik a hozzátartozókat: nyugodtak lehetne, mert mindent megtettek a betegért. Ez a tudat megnyugvást ad a zilált állapotban.
Az Életvégi tervezés a beteg nélküli életre is felkészít, és bár valóban azonnal kaphatnak segítséget a Magyar Hospice Alapítványnál kopogtató érintettek, a szakemberek egyöntetűen tanácsolják, legyen bátorságunk ahhoz, hogy időben kérjünk segítséget, mind a szerettünk, mind a saját érdekünkben.
Tetszett a cikk? Ez is tetszeni fog: olvasd el interjúnkat Zeitler Ádám rabbijelölttel!
Kiemelt kép: Pexels / Mathias Reding; fotók: Magyar Hospice Alapítvány