A keleti kultúra és a nyugati divat találkozása egy omlettben

Becsült olvasási idő: 2 perc
Nem csak egy múló hóbort, ami amilyen gyorsan jött, olyan gyorsan el is tűnik, és nem is az egzotikus dolgok iránt rajongó kevesek paszsziója; a keleti kultúrák rengeteg európait bűvölnek el, és hatásuk mélyebb és maradandóbb, mint ahogy képzelnénk.
keleti_kultura

hirdetés

A keleti, különösen a kínai kultúra egyes elemei ma már részei az európai társadalom ízlésének és szokásainak, bizonyos területeken, például a divatban, meghatározó módon. A sárkányok és virágminták, a selyem, a fémesen csillogó anyagok és a jellegzetes rajzolatok felfedezhetők a friss, aktuális trendekben, de régóta sajátjai a nyugati divat történetét író nagy brandeknek is.

A selyemúttól…

Kína valóban kimeríthetetlen kulturális csoda. Egészen a kezdetektől, a selyemhernyó hasznának a felfedezése óta képes elvarázsolni és ámulatba ejteni mindenkit, de tényleg mindenkit, akinek csak dolga akad művészi kelmékkel. Lenyűgöző a kínai anyagok, a kézműves mesterek keze alól kikerülő rendkívüli szövetek és a bonyolult hímzéssel borított öltözékek története, az alkotók munkamódszerei pedig szerencsés módon a mai napig zavartalanul fennmaradtak, így ez az egyik legrégebbi korokra visszanyúló kézműves mesterség a világon. A tradíció, érthető módon, túllépett a földrajzi határokon, és eljutott nyugatra is. De nem kizárólag értékes szövetek érkeztek. Az anyagokat is díszítő ábrák és motívumok mind a távoli kultúra egy-egy szeletének a szimbólumai, amelyek azután minden feltűnés nélkül meghódították az európai gondolkodást és divatot is. Konfuciusz filozófiája, a kínai porcelánok rajzolatai, a császári köpenyek aprólékosan kidolgozott selyemhímzéssel, a harcművészetek egyenruhái – és természetesen a kínai horoszkóp állatjegyei.

…Giorgio Armani kifutójáig

A változatos kínai hatások idővel jellegzetes stílussá rendeződtek össze. Több művészeti ág, az európai bútor-, kert-, porcelán- vagy a textiltervezés esetében is kialakult a kínai motívumokat feldolgozó chinoiserie irányzat. Eleinte a berendezési és dísztárgyakon jelent meg, de ma már ott van a divattervezők és stylistok moodboardjaiban is. Néhány európai kreációt épp a nyilvánvaló kínai hatás tett világhírűvé, és szinte még az idő sem fog rajtuk – gondoljunk Giorgio Armani egzotikus darabjaira, a Dior tematikus díszítéseire vagy a kínai kultúra előtt tisztelgő alkotásokra a Pradától, John Gallianótól és Alexander McQueentől.

A teljes cikket elolvashatod a Remind Bookazine tizedik lapszámában! Keresd az újságárusoknál, a Libri és a Butlers üzleteiben, vagy kattints, és rendeld meg most!

Fotó: Getty Images

Tovább olvasnál? Ez tetszeni fog!

Tetszett, inspirált? Oszd meg másokkal is!

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn