A „második agy” a hangulatunkat is befolyásolja

Becsült olvasási idő: 2 perc
Az agyunk csodálatos, összetett szerkezet, aminek segítségével nem csak gondolkodunk, de emlékezünk is. A legújabb kutatások már jó ideje sugallják, hogy a “második agyunk” a bélrendszerünkben található: bizony, a bél -mikrobiomban a viselkedésünkért felelős folyamatok történnek. Országh Kitti írása

hirdetés

Mit tud a második agy?

A BBC legújabb videója erre a régóta kutatott területre hívja fel a figyelmet, megtudhatjuk, hogy a bélrendszerünk nem csak az emésztésért, anyagcseréért felelős folyamatokat szabályozza, hanem a hangulatunkra, a mentális állapotunkra is erős hatással van.

A mikrobiomban élő gombák és baktériumok különleges szimbiózisa biztosítja a kiegyensúlyozott mentális állapotunkat, ha ez az egyensúly borul, az bizony a viselkedésünket is negatívan befolyásolhatja. Egy ígéretes, friss tanulmány szerint a probiotikus étrend-kiegészítőkkel a depressziós páciensek tünetei enyhíthetőek.

Nem újkeletű ez a tudás

Már a 19. században vizsgálta a bélrendszer és a mentális egészség közötti kölcsönhatásokat egy William Beaumont nevű amerikai orvos, egyik páciense ugyanis golyólövést kapott, ami lyukat hagyott a hasán. Beaumont így szabad betekintést kapott a bélrendszerbe, és kutatásai során rájött, hogy a bél mikrobiom befolyásolja az emberi viselkedést.

A bélrendszer az immunrendszerünk működését szabályozza, számos vegyületet termel, ami az idegrendszerünk, új idegpályák létrejöttét támogatja.

Kísérletekben egereken mutattáki ki, hogy a steril körülmények között tartott állatok sokkal szorongóbbak, kevésbé szociálisak, az antibiotikummal kezelt társaiknál memóriavesztést, hiperaktivitást figyeltek meg.

Miért fontos ez?

A második agy, azaz a bélmikrobiom mélyebb megértése segíthet a tudománynak a mentális betegségek jobb megértésében, ami számos embernek jelentheti az életminősége javulását, ugyanis a diszbiózis, azaz a felborult bél mikrobiom bizonyítottan hozzájárul a mentális egészségünk romlásához. Egyes baktériumtörzsek kisebb számban vannak jelen, mások pedig túlszaporodnak – ez pedig felboríthatja a bélrendszer egészséges működését.


Elég csak arra gondolni, ha izgulunk valami miatt: sokaknak kell ilyenkor a vécére rohanniuk, ennek oka pedig ismét a bélrendszerből keresendő.

A harmonikus bél mikrobiom nem csak az emésztőrendszeri betegséggel küzdőknek fontos, bár az egyik leggyakoribb betegség, az irritábilis bél szindróma (IBS) jellemző kísérő tünete a szorongás, de gyulladásos bélbetegek (IBD) is gyakran számolnak be mentális küzdelmekről.


A változatos, zöldségben, gyümölcsben gazdag táplálkozás tehát nem csak az emésztésünk, hanem a mentális egészségünk érdekében is fontos, akárcsak a rendszeres pihenés és relaxáció, az idegrendszer nyugalmi állapotba engedése.

Fotó: pexels.com – Tara Winstead

Tetszett a cikk? Akkor ez is tetszeni fog!

Tetszett, inspirált? Oszd meg másokkal is!

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn