Éledj újjá a természettel – Ezért a tavasz a legideálisabb évszak a megújuláshoz

Becsült olvasási idő: 3 perc
Érzeted már, hogy tavasszal valami megmozdul benned? Ez nem véletlen, hiszen sokunk számára a tavasz egyet jelent a változással, a megújulással, egy új kezdettel. Hosszabb nappalok, több napsütés, növekvő motiváció. Ehhez kapcsolódik a tavaszi nagytakarítás szokása is, ám a rendetlen fiókok és zsúfolt szekrények mellett érdemes időt szánnunk saját magunkra és a mentális egészségünkre is. Törőcsik Gábor pszichológus írása.
megujulas

hirdetés

Miért vágyunk tavasszal a változásra?

Az emberek többsége folyamatosan keresi a lehetőséget a megújulásra és a fejlődésre. Sok kultúrában a tavasz ennek a szimbólumaként van jelen, hiszen a hosszú, sötét tél lezárultával feléled a természet, ezzel együtt pedig mi, emberek is. 

A tél sok ember számára a visszahúzódást jelenti. A hosszú esték és a borongós időjárás miatt talán kevesebb lehetőségünk és kedvünk van szociálisan érintkezni, ami befelé fordulást eredményezhet. A tavaszi napsütés és a hosszabb nappalok tiszta lapot kínálnak nekünk – hiszen ha a természet is újrakezdheti, mi akadályoz meg benne minket? 

Ezt támasztja alá a „fresh start effect” elmélete is, mely szerint bizonyos időszakokban (pl. új év, születésnap, egy új évszak kezdete) hajlamosabbak vagyunk a változtatásra. 

Ez ösztönöz minket arra, hogy új szokásokat alakítsunk ki, hogy többet találkozzunk a barátainkkal, így ágyazva meg a mentális megújulás lehetőségének.

Hogyan kapcsolódik a természet ciklikussága a mentális egészségünkhöz?

A természet nemcsak egy háttér az életünkben, aktívan befolyásol minket. A cirkadián ritmusunk, az energiaszintünk, a mentális állapotunk mind kapcsolatban állnak a természet ciklikusságával. Nem véletlen, hogy egy séta után a napsütésben sokkal jobban érezzük magunkat. 

A természetben eltöltött idő csökkenti a stresszt és a szorongást, valamint a koncentrációs képességünkre is pozitív hatással van. A zöld környezet csökkenti a stresszért felelős kortizol szintjét, a friss levegő és a napfény pedig növeli a szerotonintermelést, ami az érzelmeink szabályozásában játszik fontos szerepet. A séta és a kirándulás a fizikai előnyök mellett a mentális egészségünket is felturbózhatja. 

Na jó, de honnan lesz energiánk mindezekre? Jogos a kérdés, hiszen a hosszú téli éjszakák során megemelkedik a szervezetünk melatoninszintje, amitől fáradékonyabbak lehetünk. Szerencsére a tavaszi időjárás is nekünk kedvez, hiszen ahogy hosszabbodnak a nappalok, a több természetes fény hatására egyre kiegyensúlyozottabbá válhat az alvásunk, kevesebb melatonint termel a szervezetünk, így összességében javulhat a motivációnk és a hangulatunk is.

Miért vagyunk motiváltabbak tavasszal? A korábban felsorolt tényezők mind természetes ösztönzőként hatnak, így nem csoda, hogy több kedvünk van belevágni új dolgokba. A természet változatos, élénk színei, a friss levegő, a nyíló virágok illata javítják közérzetünket, a D-vitamin hiánya pedig rosszabb hangulathoz és fáradtsághoz vezethet, így nem véletlen, hogy néhányan máris jobban érzik magukat pár napsütéses nap után. 

A szép időben inkább rávesszük magunkat, hogy elinduljunk sportolni, ami csökkenti a szorongást, emellett pedig az önbizalmunkra is jó hatással lehet. 

Általánosságban az emberek tavasszal optimistábbak, nyitottabbak, ezt pedig a társas kapcsolataink is meghálálják nekünk.

Hogyan használjuk ki a tavaszi lendületet?

A munkám során általában azt szoktam tanácsolni, hogy a változást mindig kis lépésekben kezdjük el. Ha egyszerre szeretnénk mindenen alakítani, javítani, az olyan nagy odafigyelést és terhet jelenthet, hogy hamarabb feladhatjuk céljaink elérését és visszatérhetünk régi szokásainkhoz. Éppen ezért nem kell egyből letudni a Kék-túrát, hanem kezdheted egy új szokás kialakítását pl. napi 10 perc sétával. 

Gondold át, hogy milyen területeket szeretnél fejleszteni, hol érzed a legnagyobb szükségét a változásnak. Ezután határozz meg apróbb célokat, amik mind a végső, elérni kívánt állapot felé fognak vinni Téged. Ez lehet a reggeli rutinodban egy apró változtatás, vagy egy új szokás fokozatos bevezetése.

… és ha én ezeket nem érzem?

Bár a tavasz sokak számára az öröm és a motiváció jelképe, vannak, akiknek ez az időszak különösen megterhelő. Néhányan nem élik meg ennyire pozitívan a tavaszi megújulást, így nem meglepő, hogy ebben az évszakban kiugróan magas a depresszió aránya. Akik nehezen viselik a változást, erőteljes szorongást élhetnek meg, de a bipoláris zavarok is magasabb arányban kezdődnek tavasszal. Sajnos ebben az évszakban a legmagasabb az öngyilkosságok száma, így most még fontosabb, hogy odafigyeljünk egymásra és merjünk segítséget kérni.

Összefoglalás

A tavasz a megújulás és az új lehetőségek időszaka – a természet ébredezik, mi pedig új energiákkal töltődhetünk fel. Természetes módon javítják a hangulatunkat a hosszabb nappalok, a napsütés és a friss levegő, ezáltal növekedhet a motivációnk. Ha megpróbáljuk tudatosan kihasználni ezt az időszakot és apró lépésekkel formálni az életünket, akkor az újjáéledt természet mellett önmagunkat is egy frissebb, energikusabb formában láthatjuk viszont.

Remind Expert

Törőcsik Gábor pszichológusi diplomáját a Károli Gáspár Református Egyetemen szerezte meg, jelenleg pedig az ELTE szexuálpszichológiai szakpszichológus képzésén és a Magyar Viselkedés-, Kognitív és Sématerápiás Egyesület kognitív viselkedésterápiás konzultáns képzésén tanul. Budapesten, magánrendelés keretein belül felnőtt kliensekkel dolgozik. Úgy gondolja, önmagunk megismerése és megértése életünk egyik legizgalmasabb feladata. Hiszi, hogy minden emberben ott van a fejlődés lehetősége, és sokszor csak a megfelelő támogatás kell hozzá, melynek köszönhetően felfedezhetjük rejtett erőforrásainkat és belső értékeinket.

Remind

Fotó: Anna Nekrashevich, Алексей Виноградов, Maria Ovchinnikova / Pexels

Tetszett a cikk? Ez is tetszeni fog!

Tetszett, inspirált? Oszd meg másokkal is!

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn