Komfortzónán innen és túl
Kelet-Magyarországon nőttem fel egy kisvárosban. Sokáig fogalmam sem volt arról, hogy milyen a nagyvilág. Minden távolinak tűnt akkor és onnan nézve, de valahogy nem éreztem szűkebbnek a saját világomat emiatt. Aztán egy röpke olasz út mindent megváltoztatott. Kezdetben még repülőre ülni is féltem – nem a zuhanástól tartottam, inkább attól, hogy ismeretlen helyre megyek, ahol a dolgok valószínűleg nem állnak majd kézre. És igen, amikor utazunk, gyakran találhatjuk magunkat ismeretlen helyzetekben, ahol nem elég alkalmazkodnunk, gyorsan is kell tennünk mindezt. Ez valóban ijesztő lehet, és adódik a kérdés, hogy akkor meg minek is tennénk ki ennek magunkat? Mert az utazás rugalmassá és nyitottá tesz. Az elveszettség érzés kezdetben teljesen természetes; a nyelvi akadályokat vagy az eltérő kulturális normák okozta bizonytalanságot nem mindenki azonos módon kezeli. Amikor először jártam Ázsiában, sok dolgot nem tudtam hová tenni, de amint elkezdtem jobban megismerni a helyi miliőt és a szokásokat, egyre magabiztosabb lettem.
Ez a tapasztalat segített felismerni, hogy a változás és az ismeretlen nem ellenségek, hanem lehetőségek arra, hogy még nyitottabb, alkalmazkodóbb legyek.
Közös értékek
A munkám szerves része, hogy emberi történeteket ismerek meg – akár az ügyfeleimről és vállalkozásaikról, akár interjúalanyaimról van szó. Az pedig, hogy a különböző kultúrák is megnyílhatnak előttem e történetek által az utazások során, mélyebb empátiát és toleranciaszintet váltott ki belőlem. Egy-egy random találkozás felnyitotta a szemem, hogy hiába különbözünk sok mindenben valakivel, hiába jövünk máshonnan és gondolunk mást a világról, sok mindenben igenis egy követ fújunk.
Az arab világban tett látogatásom során egy bevándorló taxisofőr mesélt nekem a munkájáról, a családjáról, arról, hogy általában fél évet távol tölt tőlük a munkája miatt, de amikor viszont végre hazamegy, hatalmas, közös családi lakomákat rendeznek, és a távolság ellenére nagyon összetartóak.
Vannak olyan emberi értékek, érzések, amelyek univerzálisak, ilyen a család iránt érzett szeretet, elköteleződés is, ami nagyon jó beszédtémát adott nekünk arra a húsz percre. És hogy mi a tanulság? A kíváncsiság, empátia bizony képes hidakat építeni az emberek között, és ezek olyan megélések, amelyeket utazásunkból hazaérkezve a mindennapjainkban is tudunk kamatoztatni.
Önmagunk megismerése
Ahhoz, hogy milyen egyedül élni és dolgozni, hamar hozzászoktam, de a szóló utazásra sokáig nehezen mondtam igent. Végül arra gondoltam, hogy fosszam meg magam a felfedezés és önfejlesztés lehetőségétől azért, mert épp senki nem tud velem jönni? Az első ilyen „bevetés” során nem mentem messzire, mert tudtam, hogy ha a közel maradok az otthonomhoz, az némileg biztonságérzetet fog nyújtani. Úgy voltam vele, hogy ráérek még arra, hogy távolabbi helyekre menjek útitárs nélkül.
És hogy mit kaptam ettől az úttól? Azt, amit vártam. Világossá vált, hogy az egyedül utazás valóban hozzájárul az önismeret és az önállóság fejlődéséhez. Az ilyen helyzetek megtanítanak arra, hogy bízni kell magunkban, az ösztöneinkben, a képességeinkben. Az önálló boldogulás előre lendíti az önbizalmat és segít abban, hogy tisztábban lássuk, kik is vagyunk valójában. Persze nem kell egyedül utazni, sőt utazni sem kell ahhoz, hogy megoldókulcsokat kapjunk saját belső világunkhoz, de az ilyen helyzetek, a kudarcokkal és botlásokkal együtt, még ellenállóbbá, változásbiztosabbá és felelősségteljesebbé tehetnek.
Környezettudaosság
Az utazás tehá hatással lehet a tudatosságunk fejlődésére és életfelfogásunk átalakulására. Fontos azonban, hogy ne hagyjuk figyelmen kívül az utazás során hagyott környezeti lábnyomunkat sem. Ha tehetjük, utazzunk vagy közlekedjünk busszal, vonattal, kerüljük az egyszer használatos műanyagokat, támogassuk a helyi vállalkozásokat, kereskedőket, válasszunk fenntartható szálláshelyeket (ezt már a legtöbb szállásfoglaló oldal feltünteti), figyeljünk a víz- és energiahasználatunkra, csökkentsük a hulladéktermelésünket és használjunk digitális jegyeket, térképeket.
Tetszett a cikk? Ez is tetszeni fog: 4 hasznos app, ha a nyakadba veszed a világot!
Kiemelt kép: Pexels / 月亮狂魔, további fotók: Pexels / gya den, Leah Newhouse