Keresés
Close this search box.

Ingyen strandolnál? Íme a Budapest környéki szabadstrandok listája

Becsült olvasási idő: 3 perc
A szabadstrandok hirdetései elvesznek a belépőjegyhez kötött fürdőhelyek reklámjai között, pedig legalább annyi szabadstrand között válogathatunk, mint amennyi fizetős partszakasz között. Vermes Nikolett írása.
strand

hirdetés

Sosem láttunk olyan forró nyarat, mint az idei. Hiába egyre rövidebbek a nappalok, hiába jönnek egynapos lehűlések, a nap ereje felperzseli a várost. Nem meglepő, hogy a budapesti és környékbeli strandokon egy zsebkendőt sem lehet leejteni, aki teheti, mindennap lehűti magát valamelyik hangulatos strandon, és közben élvezi a nyár ízét. Csakhogy a belépőjegyek ára átlagosan 3200 és 6500 forint között mozog. Ha csak egy hónapban hetente egyszer megyünk strandolni a környéken, akkor is havonta közel 13 ezer és 26 ezer forintot költöttünk fürdőzésre, ehhez hozzájön még a benzinköltség, a parkolás díja, és ha már a strandon vagyunk, a büfé árát is hozzáadhatjuk. Lássuk be, ár-érték arányban ez nem kevés a napi egy-két óra strandolásért cserébe. De hol hűthetjük le magunkat egy forró, nyári munkanap végén? Hol frissülhetünk fel reggel, munkába menet anélkül, hogy rámenne a gatyánk is? A jó hír, hogy több fővárosi és környékbeli szabadstrand között válogathatunk, mint gondoltuk volna.

Római-part

Kezdjük egy újonnan megnyílt partszakasszal, a Római-parttal. Habár mindig is láthattunk néhány strandolót, itt valójában nem engedélyezett a fürdőzés, ugyanis a Duna ezen szakasza egyetlen részt leszámítva nem rendelkezik kijelölt és hivatalosan ellenőrzött fürdőhellyel, minekutána a folyó áramlása veszélyes lehet a kevésbé gyakorlott úszók számára. Aki kedve szerint strandol a part tetszőleges részén, ne lepődjön meg, ha a hatóságok azon nyomban megbírságolják érte.

A Római-parton egyetlen szakasz létezik, ahol idén nyártól bárki megmártózhat a Duna hűsítő vizében. A Római-parti Plázs, mint hivatalosan elismert dunai szabadstrand 2024-ben nyitotta meg újra kapuit a budapestiek legnagyobb örömére. Ebben a percben is homokos part, napernyők és sportpályák várják a fürdőzőket egész álló nap.

Dunakeszi szabadstrand

Dunakeszi a második legközelebbi szabadstrand, ahol egy hosszú munkanap után anélkül élvezhetjük a folyó hűsítő áramlatát, hogy egy forintot kellene fizetnünk érte. A belvárostól 18 kilométerre fekvő szabadstrand könnyen megközelíthető autóval és tömegközlekedéssel is. Hab a tortán, hogy strand területén külön partszakasz várja a kutyásokat, így kedvencünk is velünk együtt élvezheti a nyár legjavát.

Gödi szabadstrandok

A Budapesttől 22 kilométerre fekvő város több fürdőzési lehetőséget is biztosít számunkra, ilyen az alsógödi és felsőgödi szakasz, amelyet még akkor sem tudunk eltéveszteni, ha korábban sosem jártunk az egyébként kellemes kisvárosban. Előbbi a Béke út Duna felőli végében várja a strandolni vágyókat, míg utóbbi a Duna út végénél. Tény, hogy egyszerű strandokról van szó, de ha egyszer nem kell más, mint egy kis felfrissülés és ehhez egy törülközőnyi hely, akkor bármelyik gödi szabadstrand remek választás.

Postás strand

A szentendrei Postás strand pontosan ugyanolyan közel fekszik a belvároshoz, mint az előbbi város. Homokos partja és jó infrastruktúrája csak úgy vonzza a fürdőzőket, köztük a helyieket, és a nagyvárosból érkező vendégeket. Nagy előnye, hogy autóval, tömegközlekedéssel és kerékpárral is jól megközelíthető, a strandolásért pedig itt sem kell fizetnünk egy árva vasat sem, legfeljebb akkor kell a pénztárcánk után nyúlni, ha nem tudunk ellenállni a büfében kínált nyári harapnivalóknak.

Dunabogdányi szabadstrand

Ugyan tíz kilométerrel többet kell utazni, hogy eljussunk a dunabogdányi partszakaszhoz, de minden bizonnyal megéri, hiszen a Strand utcai szabadstrand homokos parttal és ingyenes parkolási lehetőséggel várja a látogatókat. Napközi után a gyerekekkel bátran jöhetünk ide strandolni, hiszen itt kifejezetten a családos fürdőzőket várják a tengerpartokat meghazudtoló homokos parton.

Kisoroszi szigetcsúcs

A Szentendrei-sziget északi csücske, a Kisoroszi Sziget-csúcs vadregényes környezetével és tiszta vizével mindenkit elvarázsol. Ha van strand, ahol egy csettintésre magunk mögött hagyhatjuk a város zaját és a munkahelyi stresszt, akkor az a Szentendrei-sziget északi csücske. Azt mindenesetre jó tudni, hogy nem feltétlenül a strandolás miatt érdemes idelátogatni. Bár ezen a partszakaszon a fürdőzést nem tiltja a törvény, de nincs hivatalosan kijelölt fürdőhely, így csak saját felelősségre mehetünk a vízbe. A hátrányok közé tartozik, hogy egyedül komppal lehet eljutni a szigetre, amitől némileg távolabbinak tűnhet a Budapest és a Kisoroszi szigetcsúcs közötti 44 kilométer.

Jó tudni

A budapesti strandok között népszerű az Óbudai-sziget néven is ismert Hajógyári-sziget és a Kopaszi-gát, amely a Lágymányosi-öböl mentén található. Előbbi helyszínen tilos a fürdőzés, ugyanis nem biztonságos ezen a szakaszon vízbe menni. Ami pedig a Kopaszi-gátat illeti, szép-szép, de egy maroknyi partszakaszért minden fürdőzőnek a zsebébe kell nyúlnia, még a XI. kerületi lakcímkártyával rendelkező lakosoknak is. Hát maradnak a közeli szabadstrandok és Budapest régi-új kedvenc fürdőhelye, a Római-part.

Tetszett a cikk? Ez is tetszeni fog: strandtérkép mutatja, hol hűsölhetsz együtt kutyusoddal!

Fotó: Pexels / Edwin Rivera

Tetszett, inspirált? Oszd meg másokkal is!

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn