Keresés
Close this search box.

Hogyan találjuk meg és használjuk belső erőforrásainkat?

Becsült olvasási idő: 3 perc
Rohanó világunkban egyre nagyobb szükség van arra, hogy felfedezzük és kiaknázzuk belső erőforrásainkat. Azokat a bennünk rejlő erőket, amelyek segítenek felülemelkedni, megküzdeni a legnehezebb helyzetekkel, és amelyek lendületet adnak a fejlődéshez. De hogyan fedezzük fel belső erőforrásainkat? Vermes Nikolett írása.
belso_eroforras

hirdetés

A belső erőforrásaink nem mások, mint kézségeink arra, hogy megbirkózzunk az élet kihívásaival – legyen szó munkahelyi vagy magánéleti problémákról. „Belső erőforrásaink lehetnek például az önbizalom, az empátia, a kreativitás, a reziliencia, a problémamegoldó készség és a pozitív gondolkodás. Ezek az erőforrások segítenek nekünk abban, hogy hatékonyabban kezeljük a kríziseket” – kezdi Debreczeni-Kondás Eszter pszichológus, és azonnal hozzáteszi, hogy a belső erőforrások megtalálása és használata szorosan összefügg az önértékeléssel.

Önértékelés, mint belső erőforrás

Az egészséges önértékelés alapja, hogy felismerjük, tudatosítjuk és kihasználjuk saját erősségeinket. Egy egészséges önértékelésű ember mind a pozitív, mind a negatív kritikákból tanul és erősödik általuk. Ezzel szemben az alacsonyabb önértékelés esetében nehezebb felismerni és hasznosítani a belső erőforrásokat, ami az értéktelenség érzéséhez vezethet tovább csökkentve önértékelésünket.

Az önbizalom is kulcsszerepet játszik a belső erőforrások használatában és erősítésében. „Az önbizalom hiánya meggátol minket abban, hogy kihasználjuk képességeinket, vagyis az erőforrásainkat. Arról nem beszélve, hogy az önbizalomhiány szorongást kelt az új helyzetekben és beszűkíti az életmódunkat” – magyarázza a szakértő. Ha bízunk magunkban, könnyebben nézünk szembe a kihívásokkal.

A belső erőforrások felfedezése

Az önbizalom és a belső erőforrások közötti kapcsolatot számos kutatás támasztja alá. Egy friss tanulmány szerint azok az emberek, akik rendszeresen reflektálnak saját teljesítményükre és erősségeikre, 20 százalékkal jobban teljesítenek a munkahelyükön, mint azok, akik nem fordítanak erre figyelmet. Egy másik kutatás szerint az emberek 75 százaléka érzi úgy, hogy belső erőforrásai segítik őket a stresszkezelésben és a mindennapi kihívásokkal szembeni megküzdésben.

A belső erőforrások felfedezése az önismeret mélyítésével kezdődik. A pszichológus szerint érdemes minden nap végén reflektálni a napi történésekre, megfigyelni reakcióinkat és érzéseinket. Például a rendszeres naplóírás, a meditáció vagy a relaxáció segíthet ebben.

belso_eroforrasaink

„Számos technika közül választhatunk, amelyekkel reflektálhatunk önmagunkra, ezáltal segítenek felfedezni belső erőforrásainkat. Ilyen lehet mondjuk a hálanapló, amely egy egyszerű, de hatékony módszer, amely során minden este leírjuk, miért vagyunk hálásak aznap. Ennek a módszernek egy általam továbbgondolt változata remek segítség lehet számunkra, nekem ez a személyes kedvencem. Nem kell mást tennünk, csak fejezzük be minden este a következő mondatot: Hálás vagyok magamnak, hogy ma, amiért… Válaszainkat írjuk le és gyűjtsük egy befőttesüvegbe. Miután megtelt, olvassuk át mindet és összegezzük az olvasottakat, így láthatjuk, hogy melyek a saját erősségeink. Egy másik kedvelt módszer, amikor összegyűjtjük életünk legnagyobb sikereit, és végiggondoljuk, mely tulajdonságaink vezettek ezekhez a sikerekhez. Ez alapján könnyen kirajzolódnak a lelki erősségeink.” 

Kifogyhatunk a belső erőforrásokból?

A tartósan fennálló stressz és krízisek során könnyen érezhetjük, hogy belső erőforrásaink lemerültek. A jó hír, hogy ezek mindig újratölthetőek, de a visszatöltéshez fontos, hogy szánjunk időt a pihenésre és az olyan tevékenységekre, amelyek feltöltenek minket, például sportolásra, baráti találkozásokra vagy családi programokra. „Rohanó világunkban sokszor pont ez a visszatöltés marad el vagy elcsúszik olyan kései időpontra, amikor már nemcsak a lelkünk, hanem a testünk is jelzi a kimerülést” – figyelmeztet Debreczeni-Kondás Eszter.

Szakértőnk szerint a társas kapcsolatok is segítenek a töltekezésben. Egy támogató család, közeli barátok és jó közösségek pozitív visszajelzései erősítik az önbizalmunkat és önértékelésünket. Ezek a kapcsolatok biztonságot és stabilitást nyújtanak, így kisebb az esély arra, hogy elpazaroljuk belső erőforrásainkat. Habár ezeknek a kapcsolatoknak a stabilizálása időt és figyelmet igényel, megéri az erőfeszítést. Hiszen amikor felismerjük a minket körülvevő védőhálót, amikor tudatosan foglalkozunk az önismerettel, és ezáltal életünk minden területén magabiztosabbak és sikeresebbek lehetünk.

Használjuk azt, ami a miénk 

Kreativitás, leleményes gondolkodás gyors reakcióidő, jó helyzetfelismerés, türelmesség vagy éppen könnyű alkalmazkodó képesség. Bármilyen tulajdonság lehet belső erőforrás, a lényeg, hogy felismerjük, milyen tulajdonságokkal rendelkezünk és használjuk a személyiségünkből fakadó jellemzőket. Felejtsük el a magunkra erőltetett képességeket, helyette alaposan ismerjük meg saját magunkat, hogy tisztán lássuk belső erőforrásainkat, amelyekre bátran hagyatkozhatunk. 

Fotó: Pexels / Pavel Danilyuk, Polina Kovaleva

Ha tetszett a cikk, ez is tetszeni fog: te tudod, hogy számodra mi jelenti a tüzet?

Tetszett, inspirált? Oszd meg másokkal is!

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn