Motiváció, ami összekapcsolja az észt és a szívet
A motiváció olyan hajtóerő, ami meghatározza hogyan érzünk és viselkedünk; belső késztetés, aminek hatására így vagy úgy cselekszünk. Csak tőlünk függ, hogy mekkora lángra lobbanjuk ezt a bennünk pislákoló tüzet.
Az elmúlt évek során több elmélet született a motiváció mibenlétéről, ezeknek a közös pontja, hogy mindegyik úgy látja, testi, lelki és mentális szükségleteink kombinációjaként alakulhat ki. Azonban az, hogy mi jelenti számunkra a prioritást, folyamatosan változik, függ az életkörülményeinktől, a jelenlegi életszakaszunktól vagy éppen a fejlődésünk mértékétől. A személyiség profilunkkal ellentétben – ami életünk egy hosszabb időszakára vonatkozik –, a motiváció egy pillanatot ragad meg.
Motiváció a privát életünkben és a munkában
A motiváció erősen kapcsolódik a teljesítményhez. A benned lévő motiváció és a képességed együttesen adják a teljesítményt. Ha valaki jól teljesít, de demotivált, előbb vagy utóbb kiég. Itt érdemes megjegyezni, hogy a saját motivációnkat érdemes összekötni a csapat és szervezet célkitűzéseivel is, hogy az egyik a másikat erősítse. Mivel az elköteleződés közel 70%-át teszi ki a motiváció, fontos, hogy egy szervezetben motivált emberekkel dolgozzunk együtt.
De vajon hogyan vesszük észre, ha valaki nem elég motivált? A motivált ember boldog, tele van energiával, hatékony és termelékeny, hozzájárul a profittermeléshez. A motiválatlanság pedig hibákban, mulasztásokban, munkaerő kiesésben, a stressz szint növekedésében és a kreativitás hiányában mutatkozik meg.
Simon Sinek Golden circle-jét már több téma kapcsán említettem, a motiváció kapcsán sem mehetünk el mellette. Hogy mit teszünk az teljesítmény és az eredmény összefüggésében, azt a vízió és a cél; hogy miért tesszük, azt képességeink és belső erőnk; viszont azt, hogy hogyan csináljuk, motivációnk határozza meg.
A motiváció nem egyszerűen arról szól, hogy mi történik a munkahelyünkön, érinti azt is, hogy mi zajlik a magánéletünkben. Ha valakit kihívások elé állít a magánélete, az a munkahelyi motivációját is befolyásolni fogja – és fordítva.
A motiváció gyökere három tényezőből áll: a személységből, az önképből és a jövőre vonatkozó várakozásról. Személyiség alatt a személyiség profilunkat, a tulajdonságainkat és az attitűdünket értjük, amik meghatározzák, hogy mit szeretünk csinálni, és mit nem. Az önkép tekintetében az, hogy hogyan viszonyulunk önmagunkhoz, nagy hatással van a motivációs faktorainkra. Elhisszük, hogy valamit meg tudunk csinálni, van bátorságunk kockáztatni, merünk hibázni – vagy sem. Az erős önkép erős motiváltságot eredményez. A jövőre vonatkozó optimista elvárásaink szintén befolyásolják a motivációs szintünket.
Motivációs modellek
Számos motivációs modell és kérdőív létezik, amelyeket használhatunk saját motivációjuk körüljárásában. Ezek segíthetnek megérteni, mi hajt minket, és hogyan tudjuk optimalizálni saját motivációnkat céljaink elérése érdekében, így könnyebben alakíthatunk ki saját fejlesztési tervez is.
Abraham Maslow elmélete szerint az emberek szükségletei hierarchikusan rendeződnek. Az alsóbb szintű szükségletek kielégítése után magasabb szintű szükségletek kielégítésére törekednek. A hierarchia szintjei:
- Fiziológiai szükségletek (élelem, víz, alvás)
- Biztonsági szükségletek (biztonság, stabilitás)
- Szociális szükségletek (szeretet, tartozás valahová)
- Elismerési szükségletek (önbecsülés, mások általi elismerés)
- Önmegvalósítás szükségletei (saját potenciál teljes kihasználása)
David McClelland szerint az emberek három alapvető szükséglettel rendelkeznek, amelyek meghatározzák viselkedésüket:
- Teljesítmény iránti szükséglet: Vágy a kiválóságra és a teljesítményre.
- Kapcsolatok iránti szükséglet: Vágy a barátságos és szoros kapcsolatokra.
- Hatalom iránti szükséglet: Vágy a befolyásolásra és az irányításra.
Edward L. Deci és Richard M. Ryan 1985-ös Öndeterminációs Elmélete (Self-Determination Theory, SDT) egy átfogó motivációs elmélet, amely az emberi viselkedés belső és külső motivációinak megértésére fókuszál. Az SDT azt vizsgálja, hogy miért cselekszünk úgy, ahogy cselekszünk, és hogyan befolyásolják a különböző típusú motivációk a jólétünket és teljesítményünket.
A motivációs térkép egy olyan ISO akkreditált eszköz, amely az egyén, csapat vagy akár egy egész szervezet motivációjának feltárására használják. Három klaszterben, 9 motivátor segítségével írja le azt, hogy kinek milyen motivációs attribútumai vannak, azokra mi a jellemző és milyen az aktuális energiaszintünk.
Bármelyik modellben is gondolkodjunk, fontos, hogy tisztában legyünk azzal, hogy a motivációnk nem független tőlünk, minden nap tudatosan kell tennünk azért, hogy életben tartsuk és fejlesszük.
Fotó: Pexels / Olia Danilevich, Karolina Kaboompics, Pixabay