Van, amikor megéri újrakezdeni – Interjú Laskai Nelli házassági tanácsadóval

Becsült olvasási idő: 5 perc
Ma már nemcsak a nők, hanem egyre több férfi is elfogadja és megérti, hogy az érzelmeket nem lehet, és nem kell elfojtani, vagy mellőzni egy párkapcsolatból. De az érzelmek nyílt és őszinte kommunikálása mellett a jó szex is fokmérője egy kapcsolatnak. Ugyanis ha egy pár szexuális élete megromlik, az nem az első lépés a kapcsolat bomlása felé, hanem már azt jelzi, valami gond van a kötelékkel. Juhász Marianna Laskai Nelli házassági tanácsadóval beszélgetett.
hazassag

hirdetés

De vajon orvosolhatók-e a házasságban felmerülő problémák és nehézségek? És ha igen, akkor mi az a pont, amíg érdemes időt és energiát fektetni abba, hogy megmentsük a párkapcsolatunkat? A kérdésekre Laskai Nelli házassági tanácsadó adott nekünk választ, aki nemrég megjelent Újra igen! című könyvében egy tízhetes párkapcsolatjavító programot is ad az olvasó kezébe annak érdekében, hogy újra jó legyen otthon lenni.

Tapasztalatod szerint sok olyan párkapcsolatban élő nő és férfi van, akik nem szeretnek otthon lenni? Ha igen, mi ennek az oka?

Ha nem érezzük jól magunkat a bőrünkben, ha nem vagyunk a helyünkön az életben, akkor azt a párkapcsolati dinamika is visszatükrözi. Ha nincs meg a lelki békénk, az kiütközik a kommunikációnkban, megmutatkozik abban, ahogyan reagálunk az aktuális történésekre, így szinte elkerülhetetlen, hogy otthon is konfliktusokba ütközünk. Napjainkban egyre inkább fellelhető a türelmetlenség, az elégedetlenség, az impulzív, zsigeri alapú döntések meghozatala a tudatos döntések helyett. A nagyfokú stressz kezelése valami pótcselekvés által, például alkoholfogyasztással, játékfüggőséggel vagy telefonnyomkodással enyhül, ami nem tesz jót a párkapcsolatoknak. Meglehet, hogy jobban esik a könnyebb utat választva lekapcsolni az élethelyzetben ezek által, ahelyett, hogy szembenéznénk a valósággal és tudatosan tennénk a javítás érdekében.

Ez a jelen kor magyarázata. De vajon milyen okok vezettek feszültséghez, vagy akár válás közeli állapothoz egy házasságban harminc vagy negyven évvel ezelőtt?

Ha abból indulok ki, hogy az embereknek szükségük van a szeretetteljes környezetre, a pozitív visszajelzésekre, a megértettségre, az elfogadásra, megbecsültségre, az önálló döntéseik meghagyására, akkor valószínű, hogy régen is ezek hiányában gyökerezett a felszínen megjelenő probléma. Mindemellett a pénzügyi problémák, az egymásra figyelés, a csapatgondolkodás hiánya egy párkapcsolaton belül feszültséghez vezethet.

Milyen esetekben és problémákkal fordulnak házassági tanácsadóhoz a párok?

Az elhidegülés, a feszültséget, kétségbeesést okozó távolodás, a hűtlenség fájdalmának kezelése a leggyakoribb, de ide sorolhatom még azt is, hogy gyakran elbeszélnek egymás mellett a felek. Nem értik, hogy mi a lényege a kommunikált üzenetnek, hogyan hat rájuk, a kapcsolatukra az, amit mondanak. Vannak, akiknek nehezen megy a saját szükségleteik, érzéseik kifejezése, ami szintén zavart okoz a párkapcsolati működésben.

hazassag

Nők vagy férfiak kérik legtöbbször a segítségedet?

Szerencsére ma már a férfiak egy része is elfogadja a tényt, hogy az érzelmeket nem érdemes elfojtani, mellőzni egy kapcsolatból, illetve, hogy nem lehet mindenről elég információnk, érdemes bővíteni azt egy tanácsadás során. Talán a női kliensek száma még mindig több, de már nem jelentős többségben.

Melyik az a krízishelyzet, amellyel a legnehezebben küzdenek meg a párok?

Küzdelmes az eltávolodásból újra egymásra találni, közös nevezőre kerülni, csapatként gondolkodni. Ezt előidézheti az is, ha kisgyermek születik, ha egy komolyabb betegség üti fel a fejét, ha bizalmi válság alakul ki a két fél között. A megkopott szexuális élet, a hűtlenség is kihívás elé állítja a párokat. Az is nehezíti a helyzetüket, ha nincs hitük abban, hogy képesek és fognak is még jól lenni egymás társaságában.

A mondás szerint csak a töltött káposzta jó felmelegítve. Házassági tanácsadóként egyetértesz ezzel?

Ha nem fejlődnek egyénileg a párok, akkor az újrakezdéssel gyakran ugyanabba a rosszul működő kapcsolatba ülnek vissza.

Míg, ha időt és energiát fektetnek önmaguk megismerésébe, a társuk működésének ismeretébe, a kapcsolati dinamikájuk, játszmáik megértésébe és elhagyásába, akkor egy tudatosabban élt kapcsolatban fogják találni magukat.

Minden párkapcsolat, házasság megmenthető?

Nem, de azt látom, kevesebb kapcsolat mentésébe fektetnek energiát, mint amennyit élhetőbbé, szeretetteljesebbé, fenntarthatóbbá lehetne tenni. Sok család azért bomlik fel, mert a felek egyike vagy mindketten elzárkóznak a fejlődés elől. Ez szomorú.

hazassag

Mi az a pont, amikor már nincs értelme helyreállítani egy kapcsolatot?

Nehéz ezt egy pontban megfogalmazni. A bántalmazó kapcsolat egyértelművé teszi a választ, arról most nem beszélnék. A félrecsúszott kapcsolatok esetében talán, ha többféle módon próbálkoznak javítani a kapcsolatukon, de sehogy sem sikerül hasonlóan értelmezni a helyzeteket, és nincs hajlandóság a felekben arra, hogy megértsék egymás szükségleteit és tegyenek is a másik jóllétéért. Együtt gondolkodva, egy célért fejlődve.

A jó vagy a rossz szexuális kapcsolat mennyiben befolyásolja a kapcsolatot?

A szexualitás mást jelenthet a feleknek, ám mindenkinek ad egy jelentést a kettejük kapcsolata tekintetében. Például gyengédséget, elfogadottságot, elutasítottságot vagy épp hatalmat. Mitől jó és mitől rossz a szexuális kapcsolat? Ha mögötte a másikra figyelés hiánya jelenik meg, vagy egy erős önzés, a másik fél kihasználása, akkor az is ad egy képet a két fél valódi viszonyáról.

Ha az odafigyelés, az egymás megérintésének öröme, a közös jóra törekvés jelenik meg benne, akkor az jó irányba tudja vinni a kapcsolatot.

Ha a pár szexuális élete megromlik, az nem az első lépés a kapcsolat bomlása felé, hanem már azt jelzi, hogy valami gond van a kapcsolattal.

Tapasztalatod szerint a mesterséges intelligencia mennyire és hogyan befolyásolja a párkapcsolatokat?

A mesterséges intelligencia által kreált képek, hangok, beszélgetések gyakran eltávolodnak a realitástól. Az online párkeresésben megjelennek az algoritmusok, mint jó kerítők. A robotokkal történő csevegésben pedig olyan megerősítéseket kaphatunk, amire éppen vágyunk, csakhogy nem feltétlenül ez történik a való életben. Ha a személyes kapcsolódás helyett a virtuális élmények lesznek többségben, az elképzelhető, hogy nem fog jót tenni a lelki stabilitásnak, hiszen sem én, sem az embertársam nem fog tudni robotként teljesíteni. Nem fog dicsérni, ha épp fájdalmat okoztunk neki, nem feltétlenül lesz tökéletesre programozott alakja, lesznek rossz napjai és igényli, hogy törődjünk vele.

De nem csak a negatív nézőpont létezik, mert a mesterséges intelligencia csevegő platformja arra is elénk tárja a választ, hogy mit tehetünk azért, hogy a párunk jobban érezze magát mellettünk. A jó kérdések jó válaszokat szülhetnek, és ne felejtsük el, hogy egy boldog kapcsolat fenntartásához nem lehet megspórolni az önismeretbe és a társunk felé irányuló gesztusokba fektetett energiát.

Mi kell egy harmonikus, boldog párkapcsolathoz?

Többek között elköteleződés, tiszteletteljes jelenlét, egymásra figyelés, csapatgondolkodás, célravezető kommunikáció, konfliktusok békés rendezése, a helyzetekben a jobbik énnel történő reakció, bizalom, közös rituálék, közös célok, egymásra hangolódás szándéka.

laskai_nelli_ujra_igen_hazassag

Az Újra igen! címmel megjelent könyved krízishelyzetbe került pároknak nyújt segítséget. Szakember segítsége nélkül, könyvből is helyrehozható egy házasság?

A könyvben olyan információkat talál az olvasó, amiben magára és a párjára ismerhet, beazonosíthatja, hogy az ő kapcsolati dinamikájukban milyen automatikus reakciók játszanak szerepet és ajánlást is talál egy jobb működéshez. Ez sok esetben elég ahhoz, hogy új vonalat hozzanak be a történetükbe, hogy elkezdjenek egymásra hangolódva működni, ez pedig nyugodtabb, elégedettebb mindennapokat hozhat. Vannak esetek, amikor mindemellett egy jó szakember támogatása segít a kapcsolat a javításában.

Róma sem egy nap alatt épült fel… Tíz hét után mire számíthatnak azok a párok, akik követik a könyved útmutatásait?

Ha elolvasták az „elméleti” részt is, és utána végzik a gyakorlatokat, akkor több információjuk lesznek annál, mint amit egymás fejéhez szoktak vágni, hogy ki a hibás, ki mit csinál rosszul. Eleve az ad egy pozitív megélést, hogy közösen olvassák, közösen tesznek a kapcsolatukért. Megérthetik kicsit mélyebben a felszínen zajló dolgokat, és másképp tudnak reagálni majd, mint eddig tették. A tíz hét alatt rögzülni tudnak olyan új szokások, melyekkel közelebb kerülnek egymáshoz. Immáron tudatosabban, könnyebben tudnak egymással kapcsolódni, amitől pedig jobban megértve, szeretve érzik majd magukat mindketten.

Tetszett a cikk? Ez is tetszeni fog: ezért fontos, hogy megkérdőjelezd a párkapcsolati hiedelmeket!

Téged is foglalkoztat az önbecsülés, a stresszkezelés vagy a függőségek elkerülésének kérdése? Kíváncsi vagy, hogyan hat a közösségi média az önképünkre, vagy milyen kapcsolat van a külső megjelenés és a belső harmónia között? Találkozott velünk személyesen a Remind Connecten november 5-én! Kattits, és biztosítsd a helyedet a rendezvényen!

Fotó: Pexels / Anastasia Shuraeva; portré: Laskai Nelli

Tetszett, inspirált? Oszd meg másokkal is!

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn