Amikor társaságban felmerül a hiperbár oxigénterápia kifejezés, a legtöbben kérdően szoktak rámnézni, hiszen hazánkban ez nem tartozik a közismert terápiás eszközök közé, még az egészségtudatosabb közösség körében sem. Ön hogyan találkozott ezzel a kezeléssel, mi indította el a klinika gondolatát?
Feleségem, aki belgyógyász szakorvos és egy kedves barátom, aki elismert nőgyógyász, egy nyaralás alkalmával beszélgettek arról, hogy a hiperbár oxigénterápia az utóbbi évek legforradalmibb innovációja, és amikor ezt meghallottam, megkérdeztem, miért nem foglalkozunk ezzel. Nekem épp volt szabad kapacitásom, és jeleztem, hogy szívesem lebonyolítom az üzlet kereskedelmi részét, ők pedig szakértelmükkel támogathatják a vállalkozást.
Amikor az ember belevág egy ilyen projektbe, azt gondolom, szeretné saját magán is megtapasztalni a kezelés hatékonyságát. Önnek milyen személyes tapasztalatai vannak e terápiával kapcsolatban?
Először is fontos volt, hogy megismerkedjem a gép pontos működésével, amit nagyon egyszerűen úgy lehetne összefoglalni, hogy míg normál körülmények közötti 1 atmoszféra nyomáson 21 %-os oxigént lélegzünk be, a kapszulában néhány perc alatt 1,5 bar nyomást tudunk elérni és 36%-os tiszta oxigént jutattunk a szervezetbe. A Henry-féle gáztörvény alapján a magasabb környezeti nyomással több oxigén szívódik fel a vérplazmába, ami ezután eljutva testünk összes szervébe, sejtszinten regenerál. Ez a terápia nagyon hatékonynak mutatkozik például poszt-Covid tünetek kezelésében, az antiaging, vagyis öregedésgátlás területén, illetve sportsérülésekből való felépülésében, ahol legalább 55%-kal gyorsabb gyógyulást lehet elérni.
Miután elkezdtük a gépek importálását, első körben olyan sportolókat kerestünk, akiknek, úgy gondoltuk, segítséget jelenthet ez a terápia. Nagyon büszkék vagyunk, hogy Késely Ajna olimpikon úszónk és Szappanos Péter magyar válogatott labdarúgókapus esetében lényegesen csökkenteni tudtuk a felépülési idejüket, ami egy élsportoló esetében, főleg versenyekre, bajnokságra való felkészülés alatt, nem elhanyagolható.
Nekem személyesen több alkalommal segített az oxigénterápia a poszt-Covid tüneteim kezelésében, úgyhogy ez egy olyan terápia, amit tiszta szívből és meggyőződéssel tudok ajánlani, mert nagyon sok jó tapasztalatunk van a hatékonyságát illetően.
Mi a terápiás protokollra vonatkozó javaslat? Mennyit és milyen gyakran érdemes alkalmazni az optimális hatás eléréséhez?
Belgyógyász szakértőnk szerint az általános ajánlás, amennyiben nem ismerjük a páciens pontos kórképét, ha valaki a lehető legrövidebb időn belül fel tud venni 5 alkalmat, az már egy hatásos terápia lehet és érezhető változást tud éredényezni. Tehát az ideális protokoll az, ha valaki hétfőtől péntekig felveszi az öt alkalmat. A kezelések egyébént egy órát vesznek igénybe és mivel biztonsági okokból elektronikus eszközöket nem lehet bevinni a kapszulába, remek lehetőséget kínálnak a pihenésre, olvasásra vagy akár az alvásra. Vannak olyan állapotok, amikor több kezelésre lehet szükség, illetve olyan betegségek, például súlyos rák esetén, amikor nem a gyógyítás a cél, hanem egy általánosan javuló közérzetet tudunk biztosítani, ami sokat jelenthet egy ilyen beteg számára.
Ha laikusként a józan ész oldaláról közelítjük meg a dolgot, én úgy gondolom, hogy a Jóisten az emberi szervezetet tökéletesnek teremtette és azt csak elrontani tudjuk. Öregeszünk és elhasználódunk a környezeti hatások és az életmódunk miatt, és ha azt az elemét a szervezetnek, ami a folyadék mellett talán a legnagyobb hatással van rá, vagyis az oxigént, olyan mértékben biztosítjuk számára, ami által minden szerv egy plusz dózist kap, akkor tökéletesebben fog működni.
Önről, mint a vállakozás szülőatyjáról, mit tudhatunk?
Egy másik vállazásunk is működik már évek óta, de ez a terápia annyira felkeltette az érdeklődésemet, hogy nagy örömmel kezdem ezzel foglalkozni, és miután létrehoztuk a bemutatótermünket, olyan mennyiségű páciens szeretett volna járni hozzánk, hogy a gépek értékesítése mellett elkezdtünk terápiás klinikaként is működni. Eredetileg a professzionális sport világát céloztunk meg piacként, de ott a döntéshozók meglepően passzívan reagáltak, viszont szerencsére van a társadalmunknak egy olyan rétege, aminek kiemelten fontos az egészségtudatosság, és ha anyagi lehetőségeik engedik, akkor nem gyógyszerekre, hanem prevencióra költik ezt a pénzt. Azért örülünk nagyon ennek, mert azt látjuk, hogy az emberek ezáltal meg tudják hosszabbítani az életüket, illetve ezt a meghosszabbított életet egy olyan minőségi szinten tudják megélni, amire azt gondolom, hogy mindannyian vágyunk.
A klinikán igénybevetető szolgáltatásokon túl,otthoni használatra is értékesítenek kamrákat. Miért érdemes elgondolkodni azon, hogy beruházzunk egy otthoni készülékbe?
Én azt gondolom, ha a kezelésekhez valakinek el kell jönnie hozzánk, főleg egy tartósabb protokollt igénylő állapot esetén, az jár némi nehézséggel, még ha viszonylag közel lakik is az ember. Időpontegyeztetés, utazás, a nyitvatartási időből és kapacitásból adódó limitációk például mind ilyen tényezők. Azért ajánlom, hogy valaki vegyen otthoni használatra egy gépet, mert ha az ott van, előbb-utóbb az egész család elkezdi használni, és így a befektetésünk viszonylag gyorsan megtérül. Ráadásul ha kéznél van, rendszeresen fogjuk használni, és ezzel egy olyan lépést teszünk az egészségünk érdekében, amit biztosan nem fogunk megbánni. Ráadásul hosszútávon is biztonságosan használható, hiszen olyan kiemelkedő sportolók használják, mint például Michael Phelps, aki folyamatosan ebben alszik, vagy Cristiano Ronaldo, aki a délutáni sziesztáját igyekszik ebben tölteni, tehát ennek a használata csak javíthat az életminőségünkön. Gondoljunk csak bele abba, hogy hol érezzük jobban magunkat, egy belvárosi szmogos főutcán vagy az erdőben, ahol tiszta, jó levegőt lélegzünk be.
Hogyan lesz tiszta és oxigén dús a levegő a kamrában?
Sokan azt gondolják, hogy a gép egy oxigénpalackra van rákapcsolva, de valójában a szoba levegőjét szippantja be és egy molekuláris szűrő segítségével szűri meg, így lesz abból tiszta oxigén. A gép egy másik alkatrésze biztosítja a plusz nyomást, illetve tartozik hozzá egy klimatizáló is, amely által egy sokkal komfortosabb élményt tudunk biztosítani.
Ha körbenézek a klinikán, úgy látom, az oxigénterápiás kezelésen túl egyéb kiegészítő kezeléseket is igénybe vehetnek a páciensek. Mit lehet ezekről tudni?
A budai bemutatótermünk, ahol a gépek jelenleg üzemelnek, egyben egy belgyógyászati klinika is, ahol infúzió szolgáltatást is nyújtunk, és mivel itt rendel belgyógyász kollégánk, ő sok esetben ki tudja egészíteni a kezelést ezzel a szolgáltatással, aminek a felvétele után ha befekszik a páciens a kamrába, nagyobb hatásfokot tud elérni, hiszen a kettő szinergikusan működik. Például egy ginko infúzió után, ami a keringést segíti, egy oxigénterápiás kezelés fokozottabb hatást tud elérni. Tudunk egyébként laborvizsgálatot is végezni, illetve annak kiértékelésében is segítünk, így teljesen személyre szabott kezelési protokollt tudunk kialakítani.
Ha tetszett a cikk, ez is tetszeni fog: mi köze a hobbidnak a hosszú élethez?
Köszönjük a fotókat Szűcs Andrásnak!