A 19. században az iparosodásnak hála a vidéki családok fiataljai csak úgy özönlöttek a városba dolgozni, ami az ismerkedési szokásokat is megváltoztatta. Ekkoriban már nem az elrendezett házasságok korát éltük, többnyire ki-ki szíve szerint igyekezett megtalálni a párját. Míg a Festeticseknél a tehetősek báloztak, a mozijegyeket a kisjövedelműek is megengedhették maguknak. Leggyakrabban cukrászdákban folyt a légyott, mert oda a nők is bülhettek (a Nemzeti Múzeum kertjében látjuk is az 1870-ben alapított Auguszt Cukrászda pavilonját), ám a férfiak bordélyokban is előszeretettel ismerkedtek, egy-egy híres vagy hírhedt mádám hathatós közreműködésével (mint amilyen Pilisy Róza is volt, aki többek közt Krúdynak segített párt találni). Virágzott a presszóélet, élő bizonyítéka a ma is hasonló külsővel üzemelő Ibolya. Eme időutazás adta az ötletet, hogy nézzünk körül mai szemmel Budapesten, hol és milyen programok azok, amik egy első vagy második randevúhoz passzolnak.
A cuki helyett
Egy közepesen forgalmas, közepes árfekvésű kávézóval nem foghatunk mellé. Fontos, hogy ne legyen nagy zaj körülöttünk, ugyanakkor az is, hogy kellően elegáns környezetben üljünk le, de azért ne legyen túl puccos se, hogy ne feszengjünk a kelleténél jobban. Érezzünk némi emelkedettséget, viszont ne szálljunk el. Budapest a fürdők városa mellett lassan a kávézók városa címet is kiérdemli, annyiféle hely közül választhatunk. Ha a tradicionális kávéházak közül válogatnánk, ott van a felújított New York Café Budapest vagy a Centrál, ha a trendiket céloznánk meg, a My Green Cup vagy a hazai és nemzetközi kávézóláncok, amelyek közül – az épület tekintetében mindenképp – kiemelkedik a California Coffee Company, amelynek Liszt Ferenc téri üzletében még megtalálni a hajdani írók törzshelyének, a Japánnak nyomait (pl. a mennyezeten). Ha már randizás, mi most az „ékszerdoboz” kategóriából hirdetünk győztest: A sikkes Párisi Passage Restaurant egyszerre repít el a francia fővárosba – például a melange kávéjával – és ad szó szerint tág teret egy puhatolódzó beszélgetésnek.
„Hallod-e Rozika, te, gyerünk a moziba be”
Bár megoszlanak a vélemények, hogy jó ötlet-e mozit szervezni az első radik valamelyikére, ha kapcsolatunk hajnalán járunk, az est hátralevő részére nézve szuper beszélgetésindító lehet egy jó film. Ha igazán impozáns helyszínre vágyunk, válasszuk az Urániát vagy a Puskin Mozit. Ha pedig egy különleges élménnyel szeretnénk meglepni a párunkat, csapjunk egy piknikkosarat a hónunk alá, és irány a Budapest Kertmozi!
Nézd, de cuki!
Kedvenc budapesti randihelyszíneink harmadik helyezettje a Fővárosi Állat- és Növénykert. Az elefántok, nagymacskák, lajhárok és gyűrűs farkú makik bőven adnak beszédtémát. És nincs is annál romantikusabb – ha nem számítjuk ide, amikor kellemes nyárestén kifekszünk a csillagos ég alá és közösen választunk magunknak egy csillagot –, mint hogy ketten örökbe fogadunk egy állatkerti tüneményt. Talán az első alakalommal ez a lehetőség kicsit erős, de a harmadik randinál szinte must have.
Lombok hűs árnyékában
Ha egy szuperül sikerült találka a tét, ezüstérmesek fővárosunk szebbnél szebb botanikus kertjei. Biztosan nem nyúlsz mellé, ha a több mint 250 éves múltra visszatekintő Füvészkertet választod, ahol a madárdallal megfejelt magnóliafák biztosan bearanyoznak egy tavaszi randevút. Egy festői kert remek háttere lehet egy, a kapcsolatunk kezdetét dokumentáló, családi albumba kívánkozó fotónak is. A szépen gondozott páfrányfenyők és buxusok mentén sétálva az idilli hangulat garantált.
Magasan a legjobb!
A Magyar Nemzeti Galéria bombabiztos választás az első randihoz. A Budai Vár impozáns épületében helyet kapott, állandó tárlat olyan híres festményekkel ismertet meg bennünket, mint például Szinyei Merse Pál: Lilaruhás nő című képe. A művek szuper beszélgetésindítók lehetnek! Könnyen lehet, hogy kedves, gyerekkori emlékeket idéznek fel bennünk, amiknek a felelevenítése közelebb vihet randipartnerünkhöz. Ha pedig kifáradtunk a képnézegetésben, a múzeumi kávézóban megihatunk egy-két pohár limonádét. A jeles találkozás emlékére a shopban vásárolt szuvenírrel zárhatjuk a kulturális kirándulást. Ha már cukrászdával kezdtük a cikket, fejezzük is be azzal: hazafelé térjünk be egy felejthetetlen süteményevésre Budapest legrégebb óta működő cukrászdájába, a Szentháromság térnél trónoló, 1827-ben alapított Ruszwurmba!
Ha belegondolunk, kedvenc fővárosi randihelyszíneink nem is különböznek annyira az iparosodás kori elődjeinkéitől, az épületek zöme már akkor is állt vagy akkortájt építették. Mi több, érzelmeink és motivációink sem változtak: ma is csak az Igazit keressük a nagyvárosi dzsungelben.
Tetszett a cikk? Ez is tetszeni fog: íme a Budapest környéki szabadstrandok listája!
Kiemelt kép: Pexels / Cottonbro studio