Csodaszer a konyhapolcon: az extra szűz olívaolaj
Az extra szűz olívaolaj, különösen a korai szüretelésű, kézzel betakarított, hidegen sajtolt és bio változata, nem csupán finom, hanem rendkívül jótékony hatással van az egészségedre is. Számos kutatás bizonyítja, hogy az olívaolajban gazdag étrend hozzájárul a hosszú és egészséges élethez.
Az extra szűz olívaolaj gazdag az olyan antioxidánsokban, mint a polifenolok, amelyek segítenek a sejtjeink védelmében, lassítják az öregedési folyamatokat, gyulladáscsökkentők és cmérséklik a krónikus betegségek kialakulásának kockázatát.
Az olívaolajban található olajsav egy egyszeresen telítetlen zsírsav, amely segít csökkenteni a „rossz” LDL koleszterinszintet, miközben segít megőrizni a „jó” HDL koleszterin szintjét. Ezáltal támogatja az egészséges vérnyomást és csökkenti a szívbetegségek kialakulásának kockázatát.
Korai szüretelésű, kézzel betakarított, hidegen sajtolt és bio
Miért fontos a korai és kézi szüretelés? A korai szüretelés során az olajbogyók még zöldek, így az olaj magasabb polifenol tartalommal rendelkezik, ami fokozott antioxidáns hatást eredményez. A kézi szüretelés pedig biztosítja, hogy csak a legjobb minőségű bogyók kerüljenek feldolgozásra, minimalizálva a sérülést és oxidációt.
A hidegen sajtolt olívaolajat alacsony hőmérsékleten dolgozzák fel, ráadásul az igazán prémium minőségű tételeknél igyekeznek 2 órán belül feldolgozni a bogyókat, így azok megőrzik az összes értékes tápanyagot, például az E- K- és A-vitamint, és az érzékenyebb bioaktív vegyületeket. A bio termesztés pedig garantálja, hogy a bogyók mentesek a káros vegyszerektől, ami magasabb tápanyagtartalmú, tisztább és egészségesebb olajat eredményez.
A mediterrán étrend és a tudomány
Egy 2013-as PREDIMED vizsgálat (Prevención con Dieta Mediterránea) megerősítette, hogy a mediterrán étrend, amelynek központi eleme az extra szűz olívaolaj, jelentősen csökkenti a szív- és érrendszeri események kockázatát, mint például a szívinfarktus vagy a stroke. Talán nem véletlen, hogy a görögök listavezetők az olívaolaj fogyasztásban, ami meghaladja az évi 20 liter/főt.
Az extra szűz olívaolaj tehát nemcsak ízletes konyhai alapanyag, hanem egy valódi szuperélelmiszer, amely segíthet hosszabb és egészségesebb életet élni. Az EU szabályozása szerint 250 mg/kg polifenol tartalomtól már az egészségre jó hatásúnak minősül, de az igazán prémium tételek 1000mg/kg-nál kezdődnek.
Szóval milyen legyen az olívaolaj, amit használok?
– extra szűz, származási hely megjelölésével
– bio, kézi szüretelésű és hidegen sajtolt
– korai szüretű (október-november) és a szüret dátuma legyen feltüntetve vagy az üvegen vagy a gyártó oldalán, az olívaolaj a feldolgozástól számított 9 hónapig a legfrissebb
– magas polifenolt tartalmú, készüljön például Koroneki, Picual, Moraiolo, vagy Coratina fajtákból
– sötét üvegben tárolva, hogy kevésbé oxidálódjon
Plusz egy tipp!
Dr. Simon Pool, a University of Cambrige kutatóorvosa szerint az extra szűz olívaolaj nemcsak biztonságos a hagyományos főzési hőmérsékleten történő hevítés során, más főzőolajakkal összehasonlítva ez a legjobb. Az olaj degradációját okozó káros poláris vegyületek és transzzsírok képződése jelentősen alacsonyabb az extra szűz olívaolaj esetében. Kísérletek bizonyították, hogy az extra szűz olívaolaj a legstabilabb növény olaj, ami kimagaslóan jól teljesít akár 180 C°-ot meghaladó hőmérsékleten is.
Tetszett a cikk? Ez is tetszeni fog: le kell mondanunk a koffeinről, ha hosszú életet szeretnénk?
Fotók: Pexels