Rossz passzban vagy? Kapcsolódj a természethez!

Becsült olvasási idő: 3 perc
A modern ember napjainak nagy részét mesterséges környezetben tölti: munkahelyen, otthon, tömegközlekedve. A természettel sokszor célirányosan találkozunk kirándulások, hétvégi túrázások alkalmával, pedig sokezer éven át az ember legfőbb tartózkodási helyének számított. Mit tehet a modern ember, hogy ismét kapcsolódni tudjon a természethez és kihasználja annak mentális egészségre gyakorolt jótékony hatásait? Törőcsik Gábor pszichológus írása.
termeszet

hirdetés

A természet nem csupán a szemnek szép, hanem a mentális egészégre is pozitív hatással van. Fontos szerepet játszik a mentális erőforrások újratöltésében, a stressz csökkentésében és a tudatos jelenlét gyakorlásában.

Mit mond a tudomány?

A természet és a mentális egészség, illetve a városi környezetben élők körében megjelenő mentális problémák nagy száma egyre inkább foglalkoztatja a kutatókat is. Bratman és munkatársai 2015-ös kutatásukban azt vizsgálták, hogy a mentális problémák kialakulásának egyik rizikófaktora, a rumináció (az én negatív aspektusaira vonatkozó ismétlődő gondolatok) milyen kapcsolatban áll a természetes környezettel. A kutatásban azt találták, hogy már 90 perc séta egy természetes közegben (erdő, park) jelentősen csökkenti az agy azon területeinek aktivitását, melyek a ruminációért és a mentális betegségek kialakulásának rizikójáért felelősek.

Rachel és Stephen Kaplan Attention Restoration Theory névre keresztelt elmélete szerint a természetes környezet segíti a megosztott figyelem pihenését, ami javíthatja a kognitív teljesítményt és enyhítheti a mentális fáradtságot. Ez különösen fontos lehet a szellemi munkát végző embereknek.

Hogyan segít a természet a stressz csökkentésében?

A stressz és annak kezelése az egyik leggyakoribb ok, ami miatt valaki pszichológus segítségét kéri. A folyamatos készenléti állapot, a teljesítménykényszer, a befogadhatatlan mennyiségű információ mind elősegítik azt, hogy a szervezetünk előbb-utóbb túlterhelődjön.

Ha rendszeresen tartózkodunk természetes környezetben, legyen az egy piknik vagy egy séta, az idegrendszer paraszimpatikus része aktiválódik, amely a regenerációért, az immunrendszer erősítéséért és a belső egyensúly helyreállításáért felelős.

A zöld környezet hatására visszakerülhetünk az itt és most” állapotába. Ilyenkor kevésbé nyomasztanak minket a határidők, az elvárások, így könnyebben koncentrálhatunk egyszerűen csak a létezésre. Ez az egyszerűség segít elhesegetni a nyomasztó a gondolatokat, lelassítani a szorongó elmét, ilyenkor tudunk a jelenben lenni, a múlt és a jövő problémái nélkül.

A természet és a mindfulness kapcsolata

A mindfulness (tudatos jelenlét) gyakorlása az egyre inkább rohanó világnak köszönhetően népszerűbb mint bármikor. A lényege, hogy figyelmünket a jelen pillanatra irányítjuk, a természet pedig az egyik legideálisabb környezet ennek gyakorlására.

A zöld környezetben sokkal könnyebb a tudatos jelenlétet gyakorolni. Egy természetben tett séta alkalmával próbáljunk meg a talpunk alatt ropogó ágakra és avarra, a levelek mozgására, a fények nyugtató játékára koncentrálni. A természetben végzett meditációk, légzőgyakorlatok és a testtudatos jelenlétet fejlesztő technikák különösen hatékonyak lehetnek azok számára, akik nehezen tudnak lelassulni a hétköznapokban.

Hogyan építhetjük be a természetet a hétköznapjainkba?

Nem kell minden nap teljesíteni egy szakaszt a Kék-túrából ahhoz, hogy élvezhessük a természet közelségének előnyeit. Néhány apró változtatással és szokás kialakításával a saját bőrünkön is megtapasztalhatjuk, hogy milyen pozitív hatásai vannak a zöld környezetnek.

• Napi kapcsolódás a természettel: Naponta 15 perc séta egy közeli zöldterületen segíthet a stressz csökkentésében, a munka utáni terhek lerakásában és az otthoni üzemmódba” történő átállásban.

• Szobanövények szerepe: Kutatások szerint a lakásban tartott növények hangulatjavító hatásúak, valamint a szorongás csökkentésében is szerepük lehet.

• Séta-meditáció: Próbáljuk ki a tudatos sétát. Figyeljünk a testünk mozgásának ritmusára, a környezet hangjaira, az illatokra, a napfény-árnyék váltakozására a bőrünkön.

termeszet

Összefoglalás

A természet mentális egészségre gyakorolt jótékony hatását számtalan kutatás bizonyította már. A modern kor emberének legnagyobb kihívása mégis abban áll, hogy a mindennapi teendők és elvárások sokaságában hogyan tudja beilleszteni mindennapjaiba a tudatos jelenlétet és a természetben való tartózkodást. Fontos, hogy apró változtatásokkal kezdjünk, ne akarjunk elsőre minden nap 1 órás sétát tenni valamelyik erdőben, hiszen akkor a tudatos jelenlét helyett ismét csak egy elvárással többnek kell megfelelnünk.

A természet és a tudatos jelenlét arra tanít minket, hogy hogyan legyünk jelen: elvárások, előítéletek és sürgetés nélkül. Ez a jelenlét nem egy újabb elsajátítandó technika, hanem egy elfelejtett kapcsolat ismételt felfedezése.

Ajánlott gyakorlat: Válassz az otthonodhoz vagy a munkahelyedhez közel egy zöld, természetes helyszínt, és heti egyszer próbálj meg 20-30 percet eltölteni ott tudatos jelenlétben. Kapcsold ki a telefonod és élvezd a természet jótékony hatásait.

Remind Expert

Törőcsik Gábor pszichológusi diplomáját a Károli Gáspár Református Egyetemen szerezte meg, jelenleg pedig az ELTE szexuálpszichológiai szakpszichológus képzésén és a Magyar Viselkedés-, Kognitív és Sématerápiás Egyesület kognitív viselkedésterápiás konzultáns képzésén tanul. Budapesten, magánrendelés keretein belül felnőtt kliensekkel dolgozik. Úgy gondolja, önmagunk megismerése és megértése életünk egyik legizgalmasabb feladata. Hiszi, hogy minden emberben ott van a fejlődés lehetősége, és sokszor csak a megfelelő támogatás kell hozzá, melynek köszönhetően felfedezhetjük rejtett erőforrásainkat és belső értékeinket.

Remind

Fotó: Anna Shvets, Nati / Pexels

Tetszett a cikk? Ez is tetszeni fog!

Tetszett, inspirált? Oszd meg másokkal is!

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn