Tudtad, hogy egészen meglepő érzelmi haszna van a sétának?

Becsült olvasási idő: 3 perc
A séta az egyik legegyszerűbb és legtermészetesebb mozgásforma, amely rengeteg egészségügyi előnnyel jár. És ami a legszuperebb benne, hogy rendszeres gyakorlása nemcsak a fizikai, hanem a mentális és érzelmi jóllétünket is támogatja. Mondunk pár ritkán hallott okot, amiért menj el egy nagy sétára ma!

hirdetés

Sokszor jövök zavarba, mikor valaki megkérdezi, mi a hobbim, mert semmilyen olyan nagyon kézzelfogható szabadidős elfoglaltságom nincs, mint másoknak (akiket ilyenkor kicsit mindig irigykedve nézek): nem úszom (max a termálfürdő két sarka között), nem festek (csak az unokahúgaimmal, de akkor könyékig), nem jógázom (kivéve, ha a gardrób lehetetlen mélységében meg kell találnom valamit), semmi ilyen hobbi-hobbim nincs, amit az emberek általában ennek hívnak. De ha van egy dolog, ami imádok a szabadidőmben tenni és rendszeresen művelem is, az a séta. 

Amennyire nem szeretek futni, annyira iszonyúan szeretek sétálni: gyakran kilométereket gyalogolok le úgy, hogy fel sem tűnik, és csak visz a lábam. A gondolataim más ritmust kapnak, a fejem kitisztul, és valahogy minden, a fizikai és a mentális valóságom dinamikája teljesen összeér bennem. Ha esetleg nem vagy nagy sétálós, akkor most összegyűjtöttünk egy csokor fizikai és mentális előnyt, amivel remélünk, hogy ráteszünk a sétarajongók útjára. 

Séta megfázás ellen 

A sétálásnak egyértelműen számtalan fizikai és egészségügyi előnye van. Egyrészt rendkívül jótékony hatással van a szív- és érrendszeri egészségre, mivel javítja a vérkeringést, csökkenti a magas vérnyomást és a koleszterinszintet, valamint mérsékli a szívbetegségek kockázatát. 

Remind

Plusz segít a testsúly szabályozásában, hiszen fokozza az anyagcserét és kalóriát éget, különösen ha szeretsz hosszabban vagy gyorsabb tempóban sétálni. Az izom- és csonterősség szempontjából is előnyös, mivel hozzájárul a csontritkulás és az ízületi problémák megelőzéséhez, valamint javítja az egyensúlyt és a koordinációt. Továbbá, a séta erősíti az immunrendszert, így rendszeres mozgásként csökkenti a megfázás és fertőzések kockázatát.

És ne felejtsük el, hogy hosszú távon úgy is hozzájárul az egészség megőrzéséhez, hogy csökkenti a krónikus betegségek, például a 2-es típusú cukorbetegség, a stroke és bizonyos rákbetegségek kialakulásának esélyét is.

Mentális és érzelmi előnyök

Meglepő, de a sétának körülbelül pont ugyanannyi érzelmi előnye van, mint egészségügyi. A séta egyrészt csökkenti a stresszt és a szorongást, ugyanis séta közben a szervezet endorfinokat termel, amelyek nagyban javítják a hangulatunkat, valamint  a friss levegőn és természetben sétálva (de akár városban is) csökken a stresszhormonok szintje. 

Ha rossz alvó vagy, akkor is érdemes sétálni, ugyanis a séta segít szabályozni a cirkadián ritmust, így mérsékli az álmatlanságot és javítja az alvás minőségét. A cirkadián ritmus egy biológiai belső óra, amely kb. 24 órás ciklusokban szabályozza a szervezet működését. Befolyásolja az alvás-ébrenlét ciklust, a hormontermelést, a testhőmérsékletet és az anyagcserét. A séta – különösen reggel vagy napközben – segíthet stabilizálni a cirkadián ritmust, mivel a természetes fény és a mozgás támogatja az egészséges alvásmintázatot. 

Számos kutatás bizonyítja azt is, hogy a séta serkenti az agyműködést, növeli a koncentrációt, fokozza a kreativitást, szóval úgy egészében elképesztően jó hatással van a mentális teljesítményünkre. Szintén bizonyított, hogy azok, akik rendszeresen sétálnak, hosszabb élettartamot élvezhetnek és jobb életminőséget tapasztalhatnak.

Remind

És persze a séta nemcsak az egyéni egészséget támogatja, hanem a társas kapcsolatainkat is erősíti. Egy közös séta barátokkal vagy családtagokkal nemcsak egy kellemes időtöltés, hanem egy olyan tevékenység is, amely erősíti az emberi kapcsolatokat és pozitív hatással van a lelki jólétünkre. Nekem például van egy-két kifejezetten sétálós-barátom, akivel órákig bandukolunk kifejezetten a séta kedvéért, úgy, hogy persze közben mindent ezerszer oldottabban és kötetlenebbül meg tudunk beszélni, és hagyjuk, hogy körülöleljen a sétával folyton változó táj. 

Végül pedig, több tanulmány kimutatta, hogy a rendszeresen napi 30-60 percet sétáló emberek tovább élnek és jobb életminőséget élveznek. Úgyhogy ha égi jelre vártál, hogy most sétálj egy jót, szólunk: ez az az égi jel! 

Fotók: Unsplash

Tetszett? Akkor ez is tetszeni fog: 

https://remind.hu/testmozgas-sziv-egeszseg/

Tetszett, inspirált? Oszd meg másokkal is!

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn