12 alkalmazás, amely a mélyebb önismeretben segít

Becsült olvasási idő: 3 perc
Az önismereti munka fontosságát elismerni, majd azzal tudatosan foglalkozni nem a legegyszerűbb teendők közé tartozik. Nekem például nem voltak ezzel kapcsolatos mintáim, ismereteim, és csak az utóbbi pár évben, a mentális egészséggel kapcsolatos témák közszájra kerülésével párhuzamosan eszméltem rá: saját magam mélyebb megértése nélkül nehéz irányt szabni az életemnek: valódi célokat kitűzni és beengedni a jót. A mentálhigiénés „boom” kellős közepén a technológiai vívmányok is segíthetnek az útkeresésben, de érdemes fenntartásokkal kezelni őket. Zahorján Ivett írása.
onismeret

hirdetés

Számos kutatás világított már rá egyes digitális eszközök és platformok negatív hatásaira: elvonják figyelmet, stresszt okoznak, elszigetelnek. A technológia azonban nemcsak elvesz, hanem ad is. Például célzott segítséget nyújthat az önfejlődésben, a mentális egészség megőrzésében. Az alábbi weboldalak, appok, mesterséges intelligencia eszközök nem helyettesíthetik a szakemberek (terapeuták, pszichológusok) munkáját és az one in one találkozókat, viszont fogódzót adhatnak egyes folyamatok megértéséhez, és általuk nyomon követhető a mentális állapotunk.

Eljött a mindfulness appok ideje?

A mindfulness, vagyis a tudatos jelenlét gyakorlása egy, a stresszkezelésre, a belső egyensúly megtalálására és az önismeret elmélyítésére alkalmazott módszer. A különféle ezzel kapcsolatos alkalmazásokkal talán könnyebben beépítő a mindfulness a napi rutinba, még akkor is, ha erre csak néhány perc is áll rendelkezésünkre naponta.

Az egyik legismertebb és legszélesebb körben használt mindfulness alkalmazás a Headspace, amivel már évekkel ezelőtt megismerkedtem egy ismerősöm által, de sokáig nem kezdtem el használni, mert időpocsékolásnak éreztem. A Headspace változatos tematikákban kínál vezetett mindfulness gyakorlatokat, nyugtató alvást elősegítő módszereket, emellett folyamatosan bővülő tartalommal jelentkezik a mentális egészség kapcsán. A meditációs gyakorlatokban kevésbé járatosoknak is támogatást nyújthat az alapok megismertetésével, utána pedig már egyszerűen kiválaszthatók a specifikus foglalkozások.

A másik szintén sokak által használt mindfulness app a Calm. Ez egy sokrétű meditációs, alvást elősegítő és relaxációs alkalmazás, amit a Covid során fellépő enyhe inszomniám idején használtam először. Az app felolvasott történetekkel, alvásmeditációkkal, zenei és hangképek segítségével igyekszik eljuttatni a felhasználókat a nyugodt alvásig. A Calm előnye, hogy meditációs és mindfulness tartalmak széles választékát nyújtja, miközben testreszabott javaslatokat is ad (igaz, csak a prémium felhasználók számára).

Segítő jobb a szorongás felismerésére, enyhítésére

A MindShift egy ingyenes, mentális egészségügyi alkalmazás, amelyet kifejezetten a szorongás kezelésére terveztek. Egy külföldön élő barátom beszélt róla nekem. Az app segíthet azonosítani, mi okoz szorongást, és a pozitivitás felé irányíthatja a gondolkodást. A „gondolatnapló” funkció által a felhasználó jó eséllyel tudja azonosítani, hogy mi miatt szorong. Úgynevezett „küzdelemkártyák” is rendelkezésre állnak, ezek segíthetnek enyhíteni a szorongást egy adott pillanatban. A MindShift sokkal interaktívabb, mint más alkalmazások, mivel szorongáspontszámokra és a megadott válaszokra támaszkodik. Az app tehát ingyenes, és így korlátozott számban lehet egy nap bejelentkezni.

Érdemes megismerkedni továbbá a Sanvello-val is, ami a stressz enyhítését tűzi zászlajára komplex meditációs könyvtárral, az egészségi állapot nyomon követhetőségével és kognitív viselkedésterápiás eszközökkel. A Happify app mentális egészségügyi szakemberek által kifejlesztett stratégiái, aktivitásai és játékai szintén a kognitív viselkedésterápiából származnak, a Moodfittel pedig nemcsak az alvásminőség, a táplálkozás, a testmozgás monitorozható, de a mentális egészség fenntartásával kapcsolatos információk is kéznél vannak.

onismeret

Online terápiás platformok

Az online terápiás platformok új távlatokat nyitottak meg a mentális egészségügyi támogatás terén. Legerősebb fellendülésük talán a Covid idején volt, és azóta sem csökkent az érdeklődés velük kapcsolatban. Ezek az elsősorban külföldön népszerű platformok nemcsak kényelmesek, de széles választékot kínálnak különböző szakemberekből és terápiás módszerekből, így mindenki megtalálhatja a számára legmegfelelőbb segítséget. A többségében angol nyelvű felületek közül a legkiemelkedőbbek a BetterHelp, a Talkspace és a Regain.

A BetterHelp a világ egyik legnagyobb online terápiás platformja, ahol szakképzett terapeutákkal lehet kapcsolatba lépni videochat, telefonhívás vagy akár üzenet formájában. A Talkspace különféle terápiás szolgáltatásokat vonultat fel, beleértve az egyéni és a páros terápiát is. A Talkspace különlegessége, hogy a felhasználók az alkalmazáson keresztül bármikor üzenhetnek a terapeutájuknak. A Regain pedig egy kifejezetten pároknak tervezett online terápiás felület, ami a párkapcsolati problémák kezelésében és a kommunikáció fejlesztésében segíthet.

AI alapú megoldások

Az AI, vagyis a mesterséges intelligencia nem egy utópikus világ vívmánya, hanem egyre inkább beépül a mindennapjainkba és egyre nagyobb szerepet játszik az önismereti munka és a mentálhigiéné támogatásában is.  A Woebot például egy AI alapú chatbot, ami kognitív viselkedésterápia technikákat alkalmazva segítheti a felhasználókat a mentális egészségük javításában. A módszere az, hogy napi beszélgetések által próbálja támogatni a felhasználókat a hangulatuk nyomonkövetésében, a negatív gondolatok átalakításában és a stressz leküzdésében.

A Replika is egy mesterséges intelligenciára támaszkodó „társalkalmazás”. Az app a felhasználók személyiségéhez igazodva „beszélget” velük, és egyfajta „digitális barátként” működik, akivel biztonságos környezetben lehet megosztani gondolatokat és érzéseket. Ez talán kissé életszerűtlennek tűnhet, a Replika mégis vallja, hogy a magánynál jobb, ha egy robot a barátunk. Hasonló elveken működik a szintén AI-alapú Wysa, ami egy chatbot, és a kognitív viselkedésterápia eszközeit alkalmazza. Célja a stresszkezelés, a szorongás csökkentése és a mentális egészség elősegítése. A Wysa anonim módon alkalmazható, így a felhasználók teljesen szabadon megoszthatják vele problémáikat. A mesterséges intelligencia által támogatott platformokkal személyes tapasztalataim nincsenek, ugyanakkor érdekes látni, hogy az AI miképpen válik a hétköznapjaink részévé és hogyan nyer teret minden területen, akár az önmegismerésben is forradalmit alkotva.

Áldás vagy átok?

A mindfulness appok, online terápiás platformok és AI alapú megoldások új távlatokat nyithatnak meg az önismeretben és a mentális egészség ápolásában, azonban fontos, hogy ezen eszközök ne okozzanak újabb függőségeket, hanem valóban az önfejlődés szolgálatába álljanak. Vagyis a titok talán abban rejlik, hogy megtaláljuk az egyensúlyt ezen a téren is. Ezáltal a digitális világ valóban hasznunkra válhat, akár a személyes fejlődésünk során is.

Tetszett a cikk? Ez is tetszeni fog: a jövőben mesterséges intelligencia segíthet rátalálni a szerelemre!

Fotó: Pexels / Bave Pictures, RDNE Stock project

Tetszett, inspirált? Oszd meg másokkal is!

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn