Miért van helye a böjtnek mindannyiunk életében?

Becsült olvasási idő: 3 perc
Napjainkban egyre kevésbé vallási okok miatt böjtölnek az emberek, de a húsvét előtti nagyböjt, ami leginkább a hús megvonásával jár még mindig gyakori. Ez nem véletlen, a tavasz ideális időpont a léböjthöz. A téli hónapokban elfogyasztott nehéz, zsírdús ételek nemcsak extra kilókkal ajándékoztak meg bennünket, de olyan toxikus anyagokkal is, amelyektől egészségünk érdekében jó időben megszabadulni. Arádi Antónia böjtvezető szakember és a Visegrádi Vitalizáló Vendégház tulajdonosának sorozatával eredünk a nyomába, hogyan lehet társunk a böjt egy egészségesebb élet felé tartó úton. Ezúttal a böjtölés jótékony hatásáról beszélgettünk vele.
bojt

hirdetés

Arádi Antónia 30 évvel ezelőtt, 1995-ben alapította böjtterápiás központját Visegrádon, azóta több ezer ember fordult már meg nála, sokan visszatérő vendégek, akik számára az évi egy-két vezetett böjtölés az életük részévé vált. Mert aki egyszer megérzi a böjt testre és lélekre gyakorolt jótékony hatását, könnyen rabjává tud válni természetesen jó értelemben. Antónia hitelessége abban rejlik, hogy pont úgy él, táplálkozik és gondolkozik a világról, ahogyan ezt vendégeinek a böjtölések alkalmával elmondja.

Tavaly töltötte be a 75. életévét, amit nem gondolnánk róla, sportos alakja semmit nem változott az elmúlt évtizedekben, ma is minden nap rója a kilométereket Visegrád emelkedőin, tányérján húst nem láthatunk, viszont annál több zöldséget. Böjtös csoportjait személyesen fogadja, életereje és pozitív kisugárzása gyorsan átragad vendégeire. Most pedig velünk osztja meg gondolatait a böjtöléssel kapcsolatban, kedvet csinálva azoknak is, akik eddig még nem próbálták ki az önkéntes táplálékmegvonás élményét.

bojt

Mi történik a szervezetünkkel a böjt alatt?

A léböjt során, amikor nem veszünk magunkhoz szilárd ételt, csak szűrt zöldséglevet, gyógyteát, vizet fogyasztunk, számos fiziológiás változás történik a szervezetünkben. A böjt hatására beindulnak az öngyógyító folyamatok, elindul egy olyan mechanizmus, amit autofágiának hívnak. Ez azt jelenti, hogy a sejtek lebontják és újrahasznosítják sérült részeiket, hogy egészségesek és hatékonyak maradjanak. 

Ez tehát egy sejtmegújulást támogató folyamat, ami segít az immunrendszer újjáélesztésében, azáltal, hogy a sejtek regenerációs folyamatai felerősödik, a szervezetünk könnyebben ellenáll a tavasszal jellemző megfázásoknak és fertőzéseknek. A test egyfajta „üzemmód váltásba” kerül, aminek eredményeként csökken a vércukorszint, aktivizálódik a zsírbontás folyamata. Böjtöléskor az emésztőrendszer pihen, mivel nem kell folyamatosan feldolgoznia az ételt, az emésztési problémák javulnak, a bélflóra egyensúlya idővel helyreáll.

Nemcsak testi, de szellemi megtisztulás is

A léböjt segít, hogy mélyebben kapcsolatba lépjünk belső énünkkel. A tálálék megvonás eredményeként gondolataink kitisztulnak, így egy-egy jelentős döntésünk előtt, például amikor munkahelyet szeretnénk váltani, kifejezetten jót tesz a böjt. A lelassulás egyfajta befeléfordulást is eredményezhet, vannak, akik a böjt hatására nyitnak a spiritualitás felé. 

A böjt támogatja a koncentrálóképességet is, utána könnyebben összpontosíthatunk fontos dolgokra és jobban tudjuk kezelni a mindennapi stresszt.

A böjtölés egyéb pozitívumai

A böjtölés önuralomra is nevel, s ha sikerül végigcsinálnunk egy több napos léböjtkúrát, büszkék leszünk magunkra és ez növeli az önbizalmunkat is. Sokaknak a böjt után sikerül néhány rossz szokást kiiktatni az életükből, le lehet szokni a kávéról, az alkoholról, a dohányzásról, a cukros gyümölcsital-energiaital fogyasztásáról, át lehet állni a korai vacsorára. Azt is megtapasztalhatjuk, hogy a böjt után ösztönösen a tisztább, egyszerűbb ételeket fogjuk vonzónak találni, a polcról leemelni, a tudatos étel választás könnyebb lesz. Ha valaki szeretné tovább folytatni a böjtölés, léböjt után zökkenőmentesen be tudja emelni a 8-16 órás „időszakos” böjtöt az életvitelébe.

Remind

Óvintézkedések

Böjtölni nem könnyű, pláne egyedül. Szakmai felügyelet alatt könnyebb odafigyelni a böjtöt kísérő tevékenységek elvégzésére. Béltisztítás, a sok folyadékbevitel, a sok mozgás nélkülözhetetlen a böjt hatékonyságához, s ez nem mindenkinek megy könnyen. S az sem mindegy, hogy milyen egészségi állapotban van a böjtölő személy. Előfordulhat, hogy az aktuális egészségi állapotnak megfelelően, szükséges módosításokat véghez vinni a böjtölés alatt és azt ellenőrizni kell. 

A böjtölés ideje alatt fontos a nyugalom, ha ugyanolyan stresszes, rohanó életet élünk ebben az időszakban, szenvedéssé válik a böjt és a hatása sem lesz ugyanolyan. A helyváltoztatás, a természet közelsége, az azonos időben történő étkezés, a megszervezett testmozgás keretet adnak a böjtölésnek, ráadásul a böjtölő csoportban új ismerősökre tehetünk szert, van időnk beszélgetni, egymásra figyelni. 

Fontos megjegyezni, hogy nem mindenkinek ajánlott a böjtölés. Fejlődésben lévő gyerekek, alultáplált emberek, várandós, szoptatós anyukák ne böjtöljenek. Bizonyos betegségek – szív- és érrendszeri betegségek, a pszichiátriai-neurológiai betegségek, a cukorbetegség, a vese- epekövesség, a tumoros megbetegedés estén különös odafigyelésre, orvosi konzultációra van szükség.

Kiemelt kép: Pexels; további fotók: Arádi Antónia

Tetszett a cikk? Ez is tetszeni fog!

Tetszett, inspirált? Oszd meg másokkal is!

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn