Ez a cikk legyen az utolsó, amit megnézel ma a telefonodon!

Becsült olvasási idő: 4 perc
Technostressz, digitális demencia, nomofóbia, doomscrolling – zavarbaejtően sok egészségtelen módon kapcsolódunk a telefonunkhoz, melyeknek sokszor csak a negatív utóhatásait érzékeljük (és talán össze sem kötjük, hogy emiatt lennének). A digitális detox világnapján összegyűjtöttük, melyek ezek, és azt is megsúgjuk, hogyan tudsz hatékonyan és boldogan lejönni a toxikus görgetésről. Tillinger Zsófi írása.

hirdetés

Te sem veszed észre, igaz? 

Mert én biztos nem. Nem veszem észre, hogy azt várom, a laptopom feltöltődjön eléggé ahhoz, hogy a telefonomat át tudjam rá dugni, hogy biztosan egyik se legyen a piros sávban, mert akkor vége lesz a világnak. Nem veszem észre, hogy miközben a laptopomon filmet nézek, igazából csak fél szemmel figyelek, mert a telefonommal cukorkákat török, és aztán idegesen vissza kell tekernem egy percet a filmből, mert lemaradtam egy jelenetről a nagyképernyőn a kicsiképernyős játék miatt. 

Nem veszem észre, hogy fürdés közben is macskásvideókat nézek. Nem veszem észre, hogy nem tudok elmosogatni anélkül, hogy ne szólna egy podcast, és ebédelni úgy, hogy ne indulna el egy videó.

Nem veszem észre, hogy baj van, mikor a barátaim reelseket küldenek és tízből nyolc esetben a válaszom: haha ezt láttam, ezt is láttam, váó, ez rohadtjó – láttam. 

Nem veszem észre, annyira a szememhez nőtt, az életembe ágyazódott, a hüvelykujjam scrollmozdulatának álkomfortjába ivódott. Ezért azt sem kötöm össze, hogy mikor lényegében indokolatlanul elfáradok mentálisan, tapintható ok nélkül stresszelek és szorongok, rosszul alszom vagy épp furcsán nehezen megy a koncentráció, az lehetséges, hogy a túlzott digitális szerhasználathoz köthető. 

Pedig, pedig. Pedig nagyon is összefüggésben vannak, nem véletlenül született számos különböző fogalom azokra a problémákra, melyeket okoseszközeink túlhasználása okoz. Most felsorolunk párat – te hány mellé tennél őszintén pipát? 

1. Digitális kiégés (Digital Burnout): A túlzott képernyőidő és online munka miatt kialakuló mentális és fizikai kimerültség fogalma. Jellemző tünetei: fáradtság, motivációhiány, ingerlékenység.

2. FOMO (Fear of Missing Out – Kimaradástól való félelem): Az az érzés, hogy folyamatosan értesülni kell minden online eseményről, hírről, bejegyzésről. Folyamatos közösségi médiahasználatot eredményezhet, ami szorongáshoz vezet.

Remind

3. Nomofóbia (No Mobile Phone Phobia): A telefon elvesztésétől vagy hiányától való irracionális félelem. Okozhat stresszt, szorongást, pánikot.

4. Doomscrolling: Végtelen, kényszeres görgetés negatív hírek és tartalmak után. Szintén fokozhatja a szorongást és a depressziót.

5. Cyberchondria: Online egészségügyi keresések miatti túlzott aggódás, amikor valaki minden tünetét súlyos betegségként értelmezi.

6. Phubbing: Amikor valaki a telefonját böngészi egy társas helyzetben, figyelmen kívül hagyva a valódi embereket. Rontja az emberi kapcsolatokat és a kommunikációt.

7. Infobesity (Information Overload – Információs túlterheltség): A túlzott mennyiségű digitális információ feldolgozásának nehézsége. Koncentrációs problémákhoz és döntési nehézségekhez vezethet.

8. Online diszinhibíciós hatás: Az anonimitás miatt az emberek online másként viselkednek, például agresszívebben vagy érzéketlenebbül, mint a valós életben.

9. TMI (Too Much Information – Túl sok információ): Amikor valaki túlzottan személyes dolgokat oszt meg online, akár tudattalanul is. Hosszú távon önbecsülési problémákhoz és identitászavarhoz vezethet és megosztás függőséget okozhat, negatív reakciók esetén szorongást, önbizalomvesztést, szégyenérzetet és stresszt is eredményezhet.

10. Digitális demencia: A memória és koncentrációs képesség csökkenése a túlzott digitális eszközhasználat miatt.

Ismerős volt pár jelenség a saját életedből, ugye? Ha igen, akkor neked is jót fog tenni, ha megpróbálsz valamelyest változtatni az okoseszköz-használati szokásaidon az egészségesebb hétköznapokért. Íme néhány tipp, amit akár már ma, a digitális detox világnapján elkezdhetsz! 

Függőségcsökkentő alkalmazások 

Elég paradoxnak hangzik, hogy a telefonfüggőséget telefonos alkalmazással orvosolja az ember, de közben eléggé magáért is beszél a dolog, ugyanis pont azon a képernyőn kapsz stoptáblát az eszközhasználatra, amit függő módon megint nyomogatsz. Ilyen app például a Forest, ami játékos módon ösztönöz a telefonhasználat csökkentésére: mikor koncentrálni szeretnél (és ehhez kitűzöl egy időt és célt), ültetsz egy virtuális fát, amely növekszik, amíg nem használod a telefonod. Ha mégis előveszed, a fa elhervad, ha pedig teljesen megnő a fád, akkor az app készítői konkrétan el is ültetnek egy igazi fát a világban, szóval még a környezetednek is jót teszel vele. 

Remind

De ugyanilyen hasznos app a háttérben futó Moment, ami figyeli, mennyi időt töltesz a telefonodon, és segít egészséges keretek között tartani a használatot, vagy épp a Freedom, amely lehetővé teszi bizonyos alkalmazások és weboldalak blokkolását meghatározott időszakokra, így elkerülheted a zavaró tényezőket, de kipróbálhatod az Offtime-ot is, melynek segítségével előre tervezheted a mobilmentes időszakokat, blokkolva a hívásokat és értesítéseket (az app lehetőséget ad kivételek beállítására is, így csak a fontos hívásokat fogadhatod), az AppDetox-szal pedig szabályokat állíthatsz fel egyes alkalmazások használatára, és figyelmeztet, ha túlléped a beállított korlátokat.

Határozd meg a céljaid és készítsd elő a terepet

Ha appok helyett analóg módon kezdenél a digitális detoxba, akkor a legfontosabb, hogy határozd meg pontosan a céljaidat: milyen hosszú detoxot szeretnél? Milyen eszköz(ök)től akarsz elszakadni (pl.: telefon, laptop, social média)? Miért akarod mindezt (több minőségi idő másokkal, kevesebb stressz, jobb alvás)? 

Ha ezek megvannak, értesítsd róla a számodra fontos embereket, hogy nem leszel elérhető (családtól a munkatársakon át a párodig), majd állíts be digitális korlátokat (pl.: ne zavarjanak-mód vagy épp olyan függőséget okozó appok, mint a közösségi média és híroldalak törlése/tiltása) magadnak. Hogy teljes legyen az offline lét, esetleg nyomtass ki fontos információkat, hogy ne kelljen online keresgélned, és tölts le offline tartalmakat (pl.: zene, könyvek, térkép), melyeket nethez kapcsolódás nélkül használsz. 

Új szokások nyomában 

Most, hogy kész a terep a digitális detoxra, kezdj bele bármibe, amit a képernyőn túl szeretsz! Sétálj egy nagyot, társasozz a barátaiddal, próbálj ki új hobbikat, dekoráld ki az otthonod és közben énekeld zavarbaejtően hangosan a kedvenc zenéd – bármit, amit egyébként imádsz offline csinálni, csak elfelejtetted! 

Remind

Figyeld meg, hogy érzed magad 

Ha a kezdeti görcs, hogy ránézz a telódra, és a bekúszó FOMO-érzés már lement, kezdd el monitorozni magad, milyen érzések bukkannak fel benned! Kinyílt a világ? Lement valami nyomás a mellkasodról? Egészen új, friss és jó ötletek jutnak eszedbe? Több lett az energiád? Kreatívabbnak érzed magad? Rég beszélgettél ilyen jót egy barátoddal? Valószínűleg nem is egyet fogsz ezek közül tapasztalni – és ha igen, érdemes mindezeket akár le is írni, hogy ha vissza is térsz a telefonodhoz, emlékezz, mennyire jó is volt elszakadni tőle. 

Úgyhogy, ha egyet kívánhatunk neked mára az az, hogy tényleg ez legyen az utolsó cikk, amit ma elolvastál, és innentől eltöltesz egy csodás napot a telefonod nélkül. Legyen szép digitális detoxod! 

Fotók: Unsplash

Tetszett a cikk? Akkor ez is tetszeni fog: 

Tetszett, inspirált? Oszd meg másokkal is!

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn