Szokatlan pisztáciazöld színével és ugyanannyira szokatlan alakjával a Copper Bottom (magyarul Rézalj – a szerk.) névre keresztelt ház, azt hihetnénk, borzasztóan kilóg környezetéből, de bármilyen szögből is nézzük, tökéletesen illik az őt körülölelő, vadvirágos természetbe.
Ez nem véletlen, ugyanis építésze az Adrian James Architects alapítója, nomen est omen Adrian James, aki családja számára egyedi projektként építette a házat az oxfordshire-i Harcourt Hillben.
A ház építésekor James elsőszámú szempontja a legmagasabb szinten kivitelezett fenntarthatóság volt, így a négy hálószobás házat amellett, hogy japánosan letisztult, geometrikus formákkal alkotta meg, olyan szobrászi kivitelezésű rézpáncélt épített, mely nemcsak védelmet nyújt a nap elől a háznak, de jelentősen csökkenti annak energiaigényét is. A 37 fotovoltaikus napelemről nem is beszélve.
„A kiindulási pontot egy olyan kompakt formájú tető jelentette, mellyel a tetőre helyezett napelemek maximálisan kihasználhatják a nap erejét a ház déli tájolásával. Ezután következett egy olyan burkolat, amely védi az ablakokat az erős napfénytől. Amint ezekkel az az alapokkal elkészültünk, már szabadjára engedhettük a fantáziánkat, hogy egy felemelően szép környezetével rezonáló otthont alkossunk” – meséli az építész a Dezeennek.
A ház földszintjét, egyben szívét egy dupla belmagasságú galériatér alkotja, közvetlenül az amerikai konyhás nappali mellett. A konyha fölött egy inspiráló munkaállomás áll a lakók rendelkezésére, a ház első szintjén találjuk a négy hálószobát és két fürdőt.
„Finoman szerettünk volna egyfajta zoomorf és mechanikus hatást létrehozni, egy dinamikus és lendületes formavilágot” – magyarázza az építész, és igen: a Copper Bottom legfeltűnőbb eleme persze egyértelműen a játékos és rendhagyó, origami-szerű héj. Ez a vagány dizájnelem egyszerre teszi eredetivé a házat, miközben nagyon hasznos funkciót is betölt: kiszögelléseivel megakadályozza, hogy az erős nyári napsugarak bejussanak a ház déli tájolású ablakain, télen viszont épp ellenkezőleg, a szórt téli napfényt is beengedi.
Ugyanilyen hasznosak a ház keleti és nyugati oldalán gyűrődő amorf formák, melyek mély árnyékolókat alakítanak ki a keletre és nyugatra néző ablakok fölött. Mindeközben a ház tetején két „fül” formálja a szellőzőrendszereket, melyek a nyári hónapokban beszívják az otthonba a hűvös éjszakai levegőt, majd a nap folyamán kiengedik a felhalmozódott forró levegőt.
A fenntarthatóságot pedig a ház tetején egy hatalmas, 37 fotovoltaikus napelemből álló rendszer viszi csúcsra, olyannyira, hogy az általuk termelt energia még meg is haladja a ház igényeit.
Ez a többletenergia azt jelenti, hogy az otthon nemcsak működés szempontjából nulla szén-dioxid-kibocsátású, hanem várhatóan kompenzálja az építése során felhasznált energia összegét is. És ha még nem lenne elég, egy levegő-hőszivattyú is a ház része, mely még a vízmelegítéshez szükséges energiaigényt is tovább csökkenti, az újrahasznosított rézről elemekről nem is beszélve.
A Copper Bottom a fenntarthatóság és a dizájn találkozásának gyönyörű kivitelezése!
Fotó: Fisher Studios, Dezeen
Tetszett a cikk? Ez is tetszeni fog!