Ha folyton fáradtnak érzed magad, és már rengeteg praktikát bevetettél ellene, de egyik sem vált be, akkor mutatunk egy elsőre nagyon unortodox módszert az alvásod minőségének javítására. Ez nem más, mint az alváskorlátozás.
Az alváskorlátozás egy viselkedésterápiás módszer, amelyet főként krónikus álmatlanság (inszomnia) kezelésére használnak. A lényege, hogy tudatosan csökkented az ágyban töltött időt, hogy ezzel javítsd az alvás minőségét és hatékonyságát.
Hogyan működik?
Az álmatlanság egyik gyakori problémája, hogy valaki túl sok időt tölt ébren az ágyban, így az agya megtanulja, hogy az ágy nem csak alváshoz kapcsolódik, hanem ébrenléthez, forgolódáshoz, aggódáshoz is. Az alváskorlátozás célja, hogy megerősítse az ágy és az alvás közötti kapcsolatot.
Az alváskorlátozás-terápia lépései:
Felméred az alvásodat – Néhány napig vagy hétig vezetsz egy alvásnaplót, hogy kiderüljön, mennyi időt töltesz ténylegesen alvással.
Csökkented az ágyban töltött időt – Ha például éjszakánként csak öt órát alszol, akkor csak öt órát engedélyezel magadnak az ágyban. Ez azt jelenti, hogy ha reggel hétkor kelsz, akkor legkorábban hajnali kettőkor fekhetsz le.
Növeled az alvásidőt – Ha az alvás hatékonysága javul (pl. a legtöbb időt ténylegesen alvással töltöd), akkor fokozatosan hosszabbítod az ágyban tölthető időt: adj hozzá 15-30 perceket az alvásidődhöz.
Kerülöd a nappali alvást – A napközbeni szieszta csökkentheti az alvás iránti természetes igényt és hosszú távon fáradtabbnak érezheted magad tőlük.
Miért hatékony?
Növeli az alvásnyomást – Mivel kevesebb időd van aludni, a tested annál gyorsabban és mélyebben alszik el.
Megszünteti a forgolódást és az álmatlanságot – Csak akkor mész ágyba, amikor valóban álmos vagy, így erősíti az ágy és az alvás közti kapcsolatot és csökken az ébren töltött időd is.
Javítja az alvásminőséget – Segít, hogy az alvás mélyebb és pihentetőbb legyen.
Helyreállítja a szabálytalan alvási ritmust – Ha túl sokat alszol vagy töredezett az alvásod, az alvásidő átmeneti korlátozása segíthet újra beállítani a biológiai órádat.
Szép álmokat!
Fotók: Unsplash
Tetszett a cikk? Ez is tetszeni fog!